Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОИСР повиши прогнозата си за световния икономически растеж до близо 6% през 2021 г.

Снимка: capital.bg

Глобалната икономика ще нарасне с близо 6% през 2021 г. благодарение на набиращата скорост ваксинация срещу Covid-19, като в същото време Съединените щати наливат трилиони долари в най-голямата икономика в света, обяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) при обявяване на най-новите си макроикономически прогнози.

Понастоящем световната икономика се завръща към нивата на предпандемична активност, но реалният глобален доход все още ще остане с около 3 трилиона щатски долара по-нисък до края на 2022 г., отколкото би бил без коронавирусната криза.

ОИСР обаче предупреди, че продължава да има "твърде много насрещни ветрове", тъй като недостатъчно ваксини достигат до нововъзникващите икономики, което прави света уязвим за вариантите на Covid-19.

В последния си доклад "Икономически перспективи", ОИСР вече очаква световната икономика да нарасне с 5,8% през 2021 г. и с 4,4% през 2022 г., като това представлява възходяща ревизия спрямо мартенската прогноза за повишение на глобалния БВП с 5,6% през тази и с 4,0% през следващата година.

Този очакван икономически подем следва масивната глобална рецесия през миналата година, която беше причинена от серията локдауни и ограничения за пътувания от страна на редица правителства с цел забавяне разпространението на коронавируса.

"С известно облекчение можем да видим как икономическите перспективи просветляват, но с известен дискомфорт го правят по много неравномерен начин", заяви шефът на ОИСР Лорънс Бун.

До този момент възстановяването е неравномерно, като САЩ и Китай вече се връщат на нивата си от преди пандемията и се очаква да отбележат много по-силен растеж от други големи икономики като тези на Япония и Германия.

Организацията от 38 държави, чиито членове представляват 60 процента от глобалния брутен вътрешен продукт, приветства бързите реакции на правителствата в подкрепа на техните икономики.

Нови икономически прогнози на ОИСР


"Никога при криза не е имало толкова бърза и ефективна политическата подкрепа - било то здравна, с рекордната скорост на разработване на Covid ваксини, както и парична, фискална или финансова", каза още Бун.

Тя обаче предупреди, че "продължава да има прекалено много насрещни ветрове", като в същото време добави, че е "много обезпокоително", че достатъчно ваксини не са достигнали до развиващите се и икономиките с ниски доходи.

"Това излага тези икономики на фундаментална заплаха, тъй като те имат по-малък политически капацитет за подпомагане на дейността, отколкото напредналите икономики", каза Бун.

Докато кампаниите за ваксинация позволяват на напредналите икономики да отворят постепенно техния бизнес, много от развиващите се пазарни икономики са ограничени от бавното темпо на ваксинация и от новите огнища на Covid-19, посочва ОИСР в своя последен доклад.

Предупреждението идва, тъй като появата на по-заразни варианти на коронавируса поражда загриженост по целия свят, като Индия се бори с щам, който предизвика ръст на новите и на смъртните случаи.

"Докато по-голямата част от световното население не е ваксинирано, всички ние оставаме уязвими към появата на нови варианти", заключи шефът на ОИСР.

Международната организация също така заяви, че централните банки в напредналите икономики трябва да поддържат финансовите условия разхлабени и да толерират инфлацията, която превишава техните целеви нива.

Макар да е уверена, че централните банки няма да се изплашат от временните увеличения на цените, Лорънс Бун каза, че е по-малко сигурна по отношение на финансовите пазари, където вижда риск от по-високи пазарни лихви и нестабилност.

Правителствата трябва да продължат да подпомагат доходите на домакинствата и компаниите, докато ваксинацията стане достатъчно широко разпространена, за да защитят най-изложените на коронавирусната криза сектори, каза ОИСР.

Според ОИСР икономиката на САЩ ще отбележи растеж от 6,9% през настоящата година, намирайки подкрепа от плановете на администрацията на Байдън за стимулиране за много трилиони долари, като това представлява възходяща корекция на прогнозата от март за повишение с 6,5 на сто. За 2022 г. обаче се очаква забавяне на американския растеж до 3,6% спрямо мартенска прогноза за повишение с 4 на сто.

Вижда се, че плановете за стимулиране в САЩ биха добавили 3-4 процентни пункта към растежа на американската икономика и около 1% към глобалния растеж, като същевременно ще успее да върне водещата световна икономика на нивата отпреди кризата още до средата на 2021 година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени