Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва фестивал на изкуствата Made аt the Academy

| обновено на 08.06.21 в 10:25

Започва Made аt the Academy - фестивал на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив. Днес и утре ще се състоят изложби и концерти на възпитаниците и преподавателите на академията.

Документална изложба "Архитектурното богатство на Академията" ще бъде открита от 18 часа на Римския стадион.

Тя е дело на проф. д-р Галина Лардева и доц. д-р Александър Гьошев.  На мобилни конструкции се представя историята на сградите, в които се помещават днес специалностите на академията – прочутото Жълто училище, Централната сграда, разположена непосредствено до античния театър, дело на една от първите жени архитектки в България - арх. Винарова, красивото Славейково училище, в което е преподавал П. Р. Славейков, Зеленото училище, сградата на ул. „Съборна“, дело на арх. Йосиф Шнитер и др.

„Тя е един много съществен фокус от целия фестивал, тъй като няма друга образователна институция, която да обитава толкова колоритни и изпълнени с история сгради, както нашата академия. В тази изложба всъщност представяме историята на сградите, в които сега е академията“, каза в предаването "Точно днес" професор Лардева.

Два часа по-късно, в 20.00 ч., също на Римския стадион Академичният оперен театър с художествен ръководител доц. Пламен Първанов ще има премиера пред пловдивска публика на оперетата „Ба-та-клан“ на Жак Офенбах с диригент Алия Хансе и режисьор Ивайло Михайлов.

На следващия ден - 9 юни, от 18.00 ч. залите за временни експозиции на Градската художествена галерия на ул. „Княз Александър I Батенберг“ № 15 отворят врати за представителната Годишна изложба на факултет „Изобразителни изкуства“ на Академията, в която се представят всички специалности: Графичен дизайн и фотография, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Сценография, Фотография, Дизайн на облеклото, Стенна живопис, Живопис, Графика, Скулптура и др.

Както всяка година ще бъдат обявени отличените студенти в ежегодния студентски конкурс.

Същата вечер от 20.30 ч. Академията събира пловдивчани и гостите на града на Античния театър за кулминацията на фестивала - Представителния концерт „Академията кани Пловдив“ с участието на Хор на студентите, Ансамбъл съвременни танцови техники, Академичния народен хор, Академичен фолклорен ансамбъл, Академичен народен оркестър, Академичен смесен хор „Гаудеамус“, Студентска поп и джаз формация при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", Интро квартет, Борислав Ясенов квартет и много други изпълнители.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна