Московският градски съд обяви за екстремистки три свързани с опозиционера Алексей Навални неправителствени организации.
Съдът удовлетвори искането на прокуратурата от 16 април, в което се посочва, че Фондът за борба с корупцията, Щабовете на Навални и Фондът за защита на гражданските права „създават условия за дестабилизация на социалната и обществено-политическата ситуация в страната“.
В края на април Московският градски съд забрани дейността и на трите организации. Координаторът на щабовете на Навални Леонид Волков обяви разпускането им, като обясни, че служителите им са заплашени от обвинения в екстремизъм и последващо наказателно преследване.
Междувременно срещу Алексей Навални беше заведено дело за създаване на неправителствена организация, извършваща посегателство върху личността и правата на гражданите. През февруари опозиционерът беше осъден на две и половина години затвор по обвинение в мошеничество. В момента той изтърпява присъдата си в наказателна колония №2 в град Покров във Владимирска област.
Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел определя решението на Московския градски съд да включи организациите на Алексей Навални в списъка на екстремистките групировки „като най-сериозното до този момент усилие от страна на руското правителство да потисне независимата политическа опозиция и разследванията на корупцията, както и да елиминира влиянието на политическите мрежи на Навални преди изборите за Държавна дума през септември и след това“.
„Това решение ще има дълготрайни последствия за руското гражданско общество, опозицията и критичните гласове“, се казва още в изявлението.
В него отново се настоява за незабавното и безусловно освобождаване на Навални и се припомня, че присъдата му е политически мотивирана.
Навални е агент на Съединените щати. Това заяви говорителката на външното министерство в Москва Мария Захарова в отговор на американските критики на решението на Русия да обяви за "екстремистки" организациите на руския опозиционер Алексей Навални и така да не допусне негови привърженици да се кандидатират на парламентарните избори наесен.
По думите ѝ това се доказва от "мигновената" реакция от страна на Държавния департамент - само два часа след оповестяването на решението излиза специалното изявление.
"Те проявяват такова политическо усърдие, защото са засегнати хора, контролирани от тях, хора, които бяха подкрепяни от тях политически и по други начини", категорична е Захарова.