Франция и Германия призоваха за среща на високо равнище между представители на Европейския съюз и руския президент Владимир Путин, но тази позиция срещна остра съпротива от Полша и балтийските държави.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че трябва да има диалог с Русия, за да бъде защитен европейският интерес, но с изисквания:
„Ние дефинираме единството на европейците в диалога с Русия, ние поемаме този диалог, необходим за стабилността на европейския континент, но и с изисквания, защото няма да отстъпим нито от ценностите, нито от интересите си. Не можем да останем изцяло в реактивна логика към Русия, след като преди няколко седмици бяхме свидетели на конструктивен диалог между президентите Байдън и Путин“.
"Нужен е диалог, за да защитим интересите си, диалог, който е важен за стабилността на европейския континент. Надявам се, че можем, чрез реално европейско единство и координация, да постигнем този диалог", подчерта Макрон.
Идеята бе подкрепена от австрийския канцлер Себастиан Курц, но отхвърлена от повечето лидери.
Премиерът на Нидерландия Марк Рюте каза, че не възразява на среща между президента Путин и председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел, но бе категоричен, че самият той няма да участва в среща с руския държавен глава.
Несъгласие с идеята изразиха и полският премиер Матеуш Моравиецки, а също на Естония Кая Калас и на Литва Гитанас Науседа.
Очаква се европейските лидери да поискат от Европейската комисия и европейския първи дипломат Жозеп Борел да предвидят "възможности за допълнителни рестриктивни мерки, включително икономически санкции" срещу Русия, според подготвения проект за изявление от срещата на върха в Брюксел.