Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ се изтеглиха от основната си военна база в Афганистан

Американски Ф-16 излита от ВВС базата „Баграм“ край Кабул, 22 септември 2017 г.
Снимка: Ройтерс, архив

Американските войски се изтеглиха днес от основната си база в Афганистан, предаде Ройтерс, позовавайки се на американски представител.

Това става съгласно споразумението с талибаните, позволяващо изтегляне на всички американски военни от страната след 20 години война. Базата ще бъде предадена официално на афганистанското правителство. 

„Всички американски войници и членове на силите на НАТО напуснаха военновъздушната база „Баграм“, заяви представител на САЩ по сигурността, пожелал анонимност

Останалите американски военни преди изтеглянето от „Баграм“ бяха между 2500 и 3500, а тези на другите участници в коалицията около 7 хиляди.

Американските военни координираха действията си във въздуха и логистичната подкрепа от базата „Баграм“, която е разположена на около 60 км северно от столицата Кабул.

Коалиционните сили, водени от Съединените щати, създават базата през декември 2001 година около летището край селището Баграм, недалеч от Кабул, построено от Съветската армия през 80-те години. Впоследствие капацитетът ѝ е разширен до 10 хиляди войници, а двете писти са в състояние да обслужват тежки бомбардировачи и транспортни самолети. Изградена е и болница с 50 легла, както и затворнически корпус.

Изтеглянето „Баграм“ от символизира края на водената от САЩ мисия в Афганистан. Крайният срок, определен от президента Джо Байдън, е 11 септември - годишнината от атентатите на „Ал Кайда“ в Съединените щати.

Базата се предава на властите в Кабул

Базата се предава на афганистанското правителство и въоръжените му сили, които са изправени пред война с талибаните, като без отговор остават редица въпроси за бъдещето.

Афганистанският представител заяви, че „Баграм“ ще бъде предадена официално на церемония в събота. Той каза още, че командващият USвойските в Афганистан ген. Остин Милър „все още запазва всички възможности и правомощия за защита на силите“, които са базирани в Кабул.

Други двама представители на САЩ от силите за сигурност казаха по-рано тази седмица, че по-голямата част от американските военни най-вероятно ще си тръгнат до 4 юли, като ще останат постоянни сили за защита на посолството.

Миналия месец президентът на САЩ Джо Байдън каза на афганистанския си колега Ашраф Гани, че „афганистанците трябва да решат своето бъдеще, какво искат“.

Гани заяви, че неговата работа сега е „да се справя с последствията“ от американското изтегляне.

Споразумението с талибаните за американското изтегляне бе сключено при администрацията на президента Доналд Тръмп.

В замяна на изтеглянето талибаните поеха ангажимент да противодействат на всякакви международни терористични действия в Афганистан. Както и да започнат преговори с противниците си в страната, по които обаче има малък напредък, отбелязва Ройтерс.

Талибаните приветстват „позитивната стъпка“

Говорителят на талибаните Забихула Муджахид заяви, че е чул съобщенията за изтеглянето от базата, което се приветства от талибаните.

„Смятаме това изтегляне за позитивна стъпка. Афганистан може да се приближи до стабилността и мира с пълното изтегляне на чуждите сили“, каза той, посочвайки, че изтеглянето е от полза и за правителството на САЩ.

Талибаните бяха свалени от власт в Афганистан седмици след атаките на 11 септември 2001 г. срещу САЩ, извършени от екстремисти на „Ал Кайда“, тъй като отказаха да предадат лидера на терористичната мрежа Осама бин Ладен.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна