Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Година след приемането на еврото цените в магазините ще са обявени и в левове

| обновено на 05.07.21 в 20:37
Финансовият министър Асен Василев на пресконференция в София, 5 юли 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Няма риск от изкуствено покачване на цените след въвеждането на еврото в България, обяви служебният министър на финансите Асен Василев. Той представи Плана за въвеждане на единната европейска валута, който вече е публикуван за обществено обсъждане.

Индикативният срок за въвеждането на еврото е януари 2024 година, а пет месеца преди тази дата и цяла година след нея, цените в магазините ще бъдат обявени и в евро, и в левове, обясни Василев.

Месец след присъединяването към еврозоната ще можем да плащаме и в левове, и в евро, обясни министърът.

„И причината за това е, че ако го направим за шест месеца, ще трябва да се води двойно счетоводство от абсолютно всички, като се започне от баничарниците и т.н., което ще бъде лудница и за НАП и за баничарниците“, каза Асен Василев.

Шест месеца след въвеждането на еврото ще можем безплатно да обръщаме лева в единната европейска валута, а цяла година - да можем да сравним цените и в двете валути.

„Ако ви е струвал 5 лв. прахът за пране, примерно, да може да видите, че продължава да струва пак 5 лв., а не че някой покрай еврото е решил да вдига цената“, каза министърът.

Какъв ще бъде обменният курс на лева към еврото?

„Точно както е записано в БНБ в момента“.

А именно – 1,95583 лева за едно евро, потвърди Василев.

Какво ще се случи с лихвите по депозитите и кредитите?

„Най-вероятно ще минат на нивата, които са текущите по евровите депозити и по евровите заеми“.

Планът е изготвен заради срока от 30 юни т.г., когато е трябвало да бъде готов, но трябва да бъде одобрен от Народното събрание.

Министър Василев коментира и въпроса за повишаването на корпоративния данък. По думите му може да бъде приета 15 процентова ставка за мултинационалните компании, но тя няма да се отнася за българските фирми.

Становището е във връзка с изявление на една от политическите сили, според което предстои вдигаме на корпоративния данък на 15%, което Василев определи като „целенасочени лъжи“.

Инициативата на Г-7 се отнася за чужди компании с оборот над 750 млн. евро, при които поне 25% от дейността им е у нас. В момента това се отнася за по-малко от десет компании, обясни Василев. Текстовете ще влязат в сила най-рано след няколко години, когато има становища и директиви ма Европейската комисия.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна