Eмисия новини
от 00.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брюксел критикува Полша за отказ да приеме разпореждане на Съда на ЕС

Според премиера и министъра на правосъдието на Полша Матеуш Моравиецки и Збигнев Жобро позицията на ЕС е политически мотивирана

| обновено на 15.07.21 в 17:39

Съдът на ЕС постанови, че решението на Полша да пренебрегне разпореждането му за замразяване на дейността на Дисциплинарната камара към Върховния съд на страната е в разрез с европейското законодателство. Тревога от вчерашното решение на Полша изрази днес и Европейската комисия.

Вчера Конституционният съд на Полша постанови, че решението на Съда в Люксембург да бъде замразена дейността на Дисциплинарната камара към полския Върховен съд противоречи на конституцията на страната и няма правна сила на нейна територия. По този повод говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер заяви:

"Комисията винаги е била много ясна по този въпрос и ние препотвърждаваме върховенството на европейското право над националното. Всички решения на Съда на ЕС, в т.ч. и разпоредбите за междинни мерки, са обвързващи за властите на страните-членки и националните съдилища. Правата на европейските граждани и бизнеси трябва да са защитени по един и същ начин във всички тях". 

Мамер добави, че Комисията очаква Полша да прилага изцяло и правилно всички решения на Съда на ЕС и допълни, че Комисията няма да се поколебае да упражни правомощията си според договорите на Общността, за да защити еднаквото прилагане и интегритета на европейското право. Също днес Еврокомисията откри производство за установяване на нарушение срещу Полша и Унгария заради нарушаване на правата на лица с нетрадиционна сексуална ориентация.

Според премиера и министъра на правосъдието на Полша Матеуш Моравиецки и Збигнев Жобро позицията на Европейския съюз е политически мотивирана.

Моравиецки настоява, че правомощията за реформиране на съдебната система не са прехвърлени от държавите членки на блока, както и че предвид идентични процедури в Германия и Испания, отношението към Полша е различно.

"Занимаваме се с този спор от няколко години. Германия и Франция също имат подобни несъгласия от няколко десетки години. Ако си спомням правилно и Чехия, след решението от 2006-а, също участва в това противоречие. Следователно това е догматичен спор. Очевидно заключение за всеки полски гражданин е, че конституцията е най-висшият законодателен акт".

Полският омбудсман Адам Боднар обаче е удовлетворен от решението на европейския трибунал:

"Доволен съм, че Съдът на Европейския съюз насочи вниманието си не само към Дисциплинарната камара към полския Върховен съд, но към целия дисциплиниращ режим срещу съдиите, който подкопава тяхната независимост и независимостта на съдебната система".

Конфликтът може да доведе до налагането на големи глоби на Полша от страна на Европейския съд. Освен това се появяват предупреждения, че управляващата партия "Право и справедливост" се отдръпва от Европейския съюз.

"Не Полша, а Качински и неговата партия напускат блока", беше коментарът на Доналд Туск - лидер на най-голямата опозиционна партия "Гражданска платформа" и бивш председател на Съвета на Европейския съюз.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна