Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив приближава червената Covid зона

Областният управител Ангел Стоев апелира всички учреждения и институции стриктно да прилагат превантивните санитарно-хигиенни мерки

| обновено на 23.08.21 в 13:01

14-дневната заболеваемост в Пловдивска област е 227,9 на 100 000, съобщават от РЗИ - Пловдив. По данни на Единния информационен портал, новите случаи на COVID-19 в Пловдивска област от петък до неделя, включително, са 312

В болница се лекуват 57, на домашно лечение са 256 човека. Вследствие на коноравируса са починали четирима души, всички с придружаващи заболявания. Сред тях е и 28-годишен мъж от Стамболийски.

През изминалото денонощие от Центъра за Спешна медицинска помощ са се отзовали на 238 повиквания. От тях 28 са свързани с COVID-19.

Към момента активните случаи на болестта в област Пловдив са 1489. На домашно лечение са 1212 души. Под карантина са поставени 2638 души.

Близо 39 000 са случаите на инфекцията в областта от началото на епидемията, оздравелите са над 35 хиляди, починалите – 2102, сочат данните на Националната информационна система. 

Във връзка с усложняването на епидемичната обстановка, областният управител Ангел Стоев апелира всички учреждения и институции стриктно да прилагат превантивните санитарно-хигиенни мерки.

Почистващите продукти, използвани рутинно, е необходимо да бъдат заменени с дезинфектанти. Избраният дезинфектант за ползване, трябва да е разрешен от Министерството на здравеопазването. Това лесно може да се провери в интернет страницата на министерството, където се поддържа Регистър на биоцидите, за които има издадено разрешение за предоставяне на пазара.

Дезинфектантът трябва да бъде ефективен по отношение на вируса, т.е. той трябва да има вирусоцидно действие или частично вирусоцидно действие. Препоръчително е да се избере дезинфектант, постигащ ефективност при по-кратко време на въздействие – до 15 минути.

За всеки обект се определят критичните точки, които подлежат на дезинфекция. Такива са всички повърхности, свързани с голям трафик на хора, както и често докосвани повърхности – подове, бюра, дръжки на врати, прозорци, ключове за осветление, бутони на асансьори, банкомати, парапети, фитнес уреди, гишета за обслужване, стационарни телефони и апарати, сензорни екрани, тоалетни чинии, мивки, кранове и др. Критичните точки подлежат на ежедневна дезинфекция.

Препоръчва се използването и на новите нанотехнологични продукти, с които могат да се обработват и големи помещения и площи. Те имат дълготрайно действие срещу вируса, но също трябва да бъдат със съответния сертификат.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна