Eмисия новини
от 14.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Kryeprokurori po sulmon rregullat e procedurës së parlamentit në Gjykatën Kushtetuese

Ivan Geshev
Снимка: BGNES

Kryeprokurori Ivan Geshev paraqiti një kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për të shpallur jokushtetuese dispozita të Rregullores së Punës së Kuvendit Popullor, sipas të cilave ai duhet të paraqitet para komisionit ligjor çdo 3 muaj, njoftuan nga Prokuroria e shtetit. Në kërkesë thuhet se teksti bie ndesh me dispozitat e Kushtetutës mbi parimin e ndarjes së pushteteve dhe pavarësinë e pushtetit gjyqësor. Kryeprokurori shpalli se do të sulmonte rregullores para Gjykatës Kushtetuese javën e kaluar kur doli para komisionit ligjor parlamentar në lidhje me dhunën e policisë gjatë protestave të vitit të kaluar.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.