Две са възможните дати за президентските избори тази есен - 7 или 14 ноември. Около това становище се обединиха парламентарно представените формации. Дискутирана е и възможността за избори 2 в 1, ако все пак се стигне до предсрочен парламентарен вот, а в консултациите участваха председателят на ЦИК Камелия Нейкова и Веселин Тодоров, директор на фирмата-доставчки на машини за гласуване "Сиела норма".
Ако за датата н а провеждане на президентските избори има консенсус, макар и неокончателно решенията и като депутати се колебаят между две дати през ноември, то допускането, че до края на годината може да има и още един предсрочен парламентарен вот, се оказа проблем.
Първо - защото в предложената за обсъждане актуализация на бюджета пари са предвидени само за президентски избори, и второ - ЦИК и "Сиела" спорят. От фирмата твърдят, че не са получили 9 милиона лева от изборите на 11 юли, а от Комисията контрират, че това се дължи на неизпълнени договорни отношения. За това предупреди и председателят на парламента Ива Митева:
"Затова са и тези разговори да видим как да излезем от това положение. Доколкото разбрах днес от председателя на ЦИК сумата не е платена, тъй като има неизпълнение на договора от страна на "Сиела норма".
Именно това наложи да бъде свикан втори председателски съвет в рамките на деня, на който бе поканен директорът на фирма "Сиела" Веселин Тодоров. След него той декларира, че изборите няма да бъдат провалени и дори предложи решение при вариант "Избори две в едно".
"Ние сме предложили възможност да се закупят още 1200 машини и въпрос на два три дни уточняване, дали не може да станат и 2 хиляди, или малко над 2 хиляди машини. От гледна точка на това, че при "Избори две в едно" времето за избирателя трябва да е малко повече".
Тодоров дори пресметна, че избори две в едно биха били по-евтини. Нинова изтъкна друг аргумент в подкрепа на подобна алтернатива:
"Аз мисля, че е по-добре две в едно, с оглед интереса на избирателите. Недай боже наистина да стане тежка Covid ситуация - три седмици поред да ходят хората на избори, според мен, би предизвикало ниска избирателна активност".
От ГЕРБ се възползваха от спора, за да предложат ново връщане на хартиените бюлетини. И Десислава Атанасова изтъкна като аргумент по-изгодната цена.
"При всички случаи се печатат бюлетини. За последните избори отпечатаните бюлетини, хартиени, са били на стойност 7,5 милиона".
За председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов спорът е маловажен.
"По-удачно е да е честно всичко, дали ще е две в едно или последователно, няма значение ако изборите не са честни, важно е да са честни".
В крайна сметка окончателно решение днес не беше взето.
Междувременно, председателят на парламента Ива Митева отхвърли поканите да стане премиер на правителство с третия проучвателен мандат
"Не, не съм готова. Аз смятам, че човек трябва да си тежи на мястото, смятам, че човек трябва да е там, където е най-добре подготвен, и смятам, че един човек не може да обикаля всички постове".