Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юридически проблеми при бустерни дози без одобрението на EMA

Европейския агенция по лекараствата
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По въпроса за трета ваксинационна доза, Европейската комисия предупреди в четвъртък, че страните от Евросюза, които решат да поставят на своите граждани трета (бустерна) доза, могат да се изправят пред юридически предизвикателства, тъй като допълнителната доза все още не е препоръчана от Европейската агенция по лекарствата (EMA).

ЕМА заяви многократно, че са необходими повече данни, преди да може да одобри използването на бустерна ваксионационна доза, но осем европейски държави вече взеха решение да препоръчат предоставяне на допълнителна доза, а повече от дузина са готови да предприемат скоро подобни действия.

"Понастоящем усилващите дози не са част от разрешението за пускане на пазара на ваксини срещу Covid-19 и все още не са били обект на научна оценка от ЕМА при липса на достатъчно данни“, се казва в изявление на Комисията пред агенция Ройтерс.

"Отговорността да се вземе решение за включване на бустери в кампанията за ваксинация остава на държавите-членки“, се казва още в изявлението и се добавя: "Докато бустер дозите не са част от разрешението за употреба, отговорността на компаниите се променя".

Това може да означава, че в случай на неочаквани странични ефекти, които могат да бъдат свързани с бустерните дози, държавите от ЕС могат да понесат тежестта на всички правни последици и искания за обезщетение.

Комисията заяви обаче, че отговорността на компаниите няма да изчезне напълно, ако бустерите се администрират без одобрението на EMA. Например, ако има страничен ефект след допълнителна доза, който е причинен от производствени проблеми, производителят на ваксината ще остане отговорни за него.

Според Световната здравна организация засега няма достатъчно данни за необходимостта от поставянето на трета доза. От организацията предупредиха също, че изтича времето за установяване произхода на коронавируса.

Екипът от учени, който беше на първата изследователска мисия в Ухан и заключи, че е по-вероятно вирусът да се е прехвърлил на хората от животни, подчерта, че това е била само първата стъпка в проучванията им. При искането им да продължат работата си обаче, Китай им отказва достъп и не предоставя информация за най-ранните случаи на Covid-19 от декември 2019-а година.

Пекин твърди, че исканията за повече данни са политически мотивирани от американска страна

"Превръщането на Китай в изкупителна жертва, не може да оневини Съединените щати. Ако щатите настояват да се проучи теорията за изтичане от лаборатория, да дадат пример и да поканят СЗО да разследва лабораториите във Форт Детрик и университета на Северна Каролина."



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна