Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Рашков: Главният прокурор е охраняван от три служби и това е недопустимо

Бойко Рашков и Янаки Стоилов
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Иван Гешев се охранява от три служби и това е недопустимо. Това заяви служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков пред парламентарната комисия по правни въпроси по време на публичното обсъждане на законопроектите,  изготвени от "Има такъв народ", "Изправи се БГ!Ние идваме" и "Демократична България", предлагащи преминаване на Бюрото за защита от главния прокурор към Министерство на правосъдието.

По думите му, за разлика от всичките си предшественици Гешев си е осигурил защита от Бюрото на негово подчинение, от МВР и от НСО.

Рашков посочи, че прокуратурата е сключила търговско споразумение, осигуряващо допълнителна защита на резиденцията, в която се е настанил главният прокурор: 

"Органите на МВР и по-специално Шесто районно полицейско управление в София да патрулира с патрулки и да наблюдава резиденция "Бояна" от външната страна, за да пази главния прокурор. Такова властолюбие, което граничи с някаква параноя".

Иван Гешев, главен прокурор

Според вътрешния министър, по политически указания ДАНС са написали фалшиви сведения за опасност на високопоставени лица, за да им се осигури защита от НСО за 6 месеца.

Във връзка с Бюрото за защита министър Рашков заяви още, че за 2020 г. няма нови свидетели, които да са били защитавани, и тогава го пише в доклада. Имало такива, които продължават да бъдат охранявани. "Това са 150 души към главния прокурор. Никой не знае какво става в това Бюро, може би само той", коментира вътрешният министър.

Комисията за контрол над службите прие на първо четене и двата проекта за промени в Закона за НСО

От своя страна министърът на правосъдието Янаки Стоилов посочи, че защита на главния прокурор е необходима, но тя трябва да се осъществява по общия ред - от НСО, а не от специализирана служба на пряко подчинение на обвинител номер едно:

"Бюрото е само един, да го наречем "извънреден способ" , когато определена категория лица, свързани с наказателния процес, не могат да бъдат защитени в рамките на този процес, да ползват защитата му. Мисля, че тук, абстрахирайки се от каквито и да е персонажи, главният прокурор, който и да е той, трябва да бъде едно от лицата, които са в състава на охраняваните от службата за охрана лица".

Според Янаки Стоилов Бюрото се е превърнало в своеобразна охранителна структура, участваща и в разследването, като допълни, че така то се е отдалечило от функцията, с която е създадено. Министърът добави, че в сегашния вид, спрямо дейността на Бюрото, не може да се оказва граждански контрол при осъществяване на полицейските му правомощия.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна