Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комисията "Манолова" проверява източвани ли са пари от дезинфекцията по граничните пунктове

Мая Манолова
Снимка: БГНЕС

Парламентарната комисия по ревизията на предишното управление изслуша представители на изпълнителната власт по повод твърденията, че десетки милиони левове са изтекли в частни фирми, извършващи дезинфекция и санитарен контрол по граничните пунктове с Турция. 

Държавата съзнателно е абдикирала от своите ангажименти - и от фитосанитарния контрол, и от събирането на такси за паркинг, и от събирането на сумите за дезинфекция на автомобилите, заяви председателят на Комисията по ревизията Мая Манолова:

"Наистина е факт, че  в последния ден от първия кабинет на Борисов е сключен този договор и оттогава досега над 30 милиона са приходите само от "Златния гьол". Всъщност от лабораторията за контрол на плодове и зеленчуци се печели даже повече“.

От изказването на финансовия министър Асен Василев стана ясно, че сумата от 32 милиона лева, установена от НАП, е само на хартия, в брой парите ги няма:

 "Фирма BFC се оказа в челото на списъка на фирми с най-големи касови наличности –над 30 млн. лв. по документи. Парите все още не са предоставени за преглед и преброяване. В хода на проверката са установени серия от данъчни нарушения, вследствие на което са наложени обезпечителни мерки“.

Обезпечителните мерки се осъществяват като абсолютно всеки ден, в това число и вчера, и днеска, и така нататък, отиват колеги от НАП заедно с колеги от МВР и събират съответното обезпечение от оборотите на фирмата за деня".

Част от касовите апарати на фирмата изобщо не са били свързани с НАП, потвърдиха данъчните органи по време на изслушването. Те заявиха и че от съществуването на фирмата до момента никога не ѝ е правена данъчна ревизия.

Асен Василев посочи, че възлагането на дейностите на фирмата е трябвало да стане чрез обществена поръчка, но такава не е проведена.

Попитан трябва ли да се прекрати договора с частната фирма, той отговори:

"Тези средства могат да бъдат търсени по надлежния ред. Това не би трябвало да бъде основание за прекратяване или непрекратяване на договора. Министерството на земеделието трябва да прецени доколко е целесъобразно този договор да продължи. От гледна точка на Министерството на финансите най-малкото ще искаме съответната фирма да си внася реално данъците и да си отчита реално оборотите".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени