Президентът Румен Радев предупреди, че натискът върху България за отваряне на пътя на Република Северна Македония ще се засилва и затова е необходимо да имаме редовен кабинет. Държавният глава направи изказването след участие в Бледския стратегически форум, където разговаря с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на Европарламента Давид Сасоли и еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей. Отношенията между София и Скопие доминираха разговорите на държавния глава. Тоня Димитрова с още информация.
В хода на разговорите в Блед Румен Радев е призовал представителите на европейските институции натискът за Република Северна Македония да не бъде само върху нашата страна.
„Тук искам да призова всички партии в България, от които зависи съставянето на редовно правителство, да се дават много ясна сметка, че натискът върху България ще се засилва и ние имаме нужда възможно по-скоро от редовно правителство и работещ парламент, които ясно да отстояват българската национална позиция пред нашите европейски партньори. Ние се нуждаем от такава политика, която да помогне максимално нашите приятели от Република Северна Македония, така че заедно да намерим тези устойчиви и необратими решения в името на нашето общо европейско бъдеще“.
С подписването през юли на декларация в парламента в Скопие с червени линии в хода на преговорите за еврочленство, всъщност се циментира неизпълнението на Договора за добросъседство и ние очакваме правни гаранции за развитие на двустранните отношения, каза президентът. Радев постави като акцент защитата на правата на гражданите, които се определят като българи.
„За съжаление през последните години нашите отношения с Република Северна Македония бяха вкарани в задънена улица, а поради невъзможност и неспособност да се обясни нашата позиция, България дори изпадна в изолация пред своите европейски партньори и точно поради тази причина очакванията за компромис от страна на България растат непрекъснато“ напомни президентът.
"В момента България със своя бюджет дава допълнителни разходи така, че да охранява надеждно външната граница на Европейския съюз", заяви Радев
Според министъра на отбраната Георги Панайотов разполагането на 600 войници и техника по границите с Турция и Гърция би струвало на страната ни близо 10 милиона лева, но министерството няма тези средства.
Стефан Янев: Още не се налага военни да пазят границитеРадев и Шарл Мишел разговарят "на четири очи" в Словения