30 години независимост празнува днешна Република Северна Македония. На 8 септември 1991 г. се формализира мирното отделяне от Югославия след референдум, на който мнозинството от гражданите на републиката гласуват за самостоятелна държава.
България първа призна тази държава, и то с името Република Македония, според първата ѝ конституция - на 15 януари 1992 година.
Политическите лидери в Скопие почетоха днес паметта на първите двама македонски президенти - покойните Киро Глигоров и Борис Трайковски.
А настоящият държавен глава Стево Пендаровски удостои с орден "8 септември" председателя на първия многопартиен парламент на страната - Стоян Андов, и тогавашните депутати.
И пожела днешните политици в Скопие да се поучат от тях как трябва да са единни по въпросите от национален интерес:
„Вярвам, че освен с ордена „8 септември“, нашата благодарност към първите можем да я изкажем повече по същество, като последваме примера им и чрез политическо и гражданско помирение отново ще постигнем единство по най-важните въпроси за бъдещето на Република Северна Македония. Това е необходимо, за да се покаже политическа зрялост, както подобава на държава-членка на НАТО, чакаща дата за започване на преговори за членство с Европейския съюз“.
Отделно Стево Пендаровски се обърна към сънародниците си с думите, че най-доброто им качество от векове е зачитането на разнообразието:
"Северна Македония може да върви напред, само ако всички нейни граждани я чувстват като своя родина", обърна се Пендаровски към посочените в конституцията общности в Република Северна Македония - македонци, албанци, турци, сърби, бошняци, роми, власи. И допълни: "и всички други граждани".
Премиерът Зоран Заев пък посочи поименно и "българи, черногорци и хървати".
В поздравително писмо служебният министър на външните работи Светлан Стоев припомни, че България първа призна тогавашна Република Македония и заяви, че през последните 30 години подкрепата на страната ни за Скопие не е нищо друго, освен безкористен акт на приятелство и силна вяра в споделено европейско и евроатлантическо бъдеще.
Министър Стоев изрази увереност, че пълното прилагане в дух на добра воля и от двете страни на Договора за приятелство и добросъседство може да бъде основа за по-амбициозни и истински европейски отношения между София и Скопие.