Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манолова съобщи за 22,5 млн. щети от непотърсени неустойки при строежа на интерконектора с Гърция

| обновено на 14.09.21 в 18:49
Председателят на парламентарната комисия по ревизията Мая Манолова
Снимка: БГНЕС, архив

Председателят на парламентарната комисия по ревизията Мая Манолова каза, че страната ни е била ощетена от това, че не са потърсени обезщетения, свързани със забавянето на газовата връзка с Гърция.

По думите ѝ Теодора Георгиева - изпълнителен директор от българска страна на компанията Ай Си Джи Би, която изгражда интерконектора, е нанесла щети за близо 22.5 милиона евро, като не е потърсила неустойките, предвидени в договора за изграждането на проекта.

Самата Теодора Георгиева не присъстваше на заседанието на парламентарната комисия.

Манолова започна с факта за българо-гръцката газова връзка, че „тази гордост лично на Борисов реално все още не е изградена и не функционира“.

И въпреки огромното забавяне на проекта „от договора, който анализирахме, се установява, че дружеството не е потърсило за забавено изпълнение неустойка в размер на 22,5 милиона евро“, каза тя.

Но това не пречи на заплащането на изпълнителния директор Теодора Георгиева.

„Въпросната госпожа Теодора Георгиева, която има месечна заплата от 10 555 лева за 2019 година, сега очевидно е по-висока, или откакто е назначена преди девет години, тя е получила един милион лева заплата. Ако тя работи за някоя друга държава или за някакъв частен интерес, може би без които са на 50 процента собственици на това дружество, трябва да отговорят. Затова ние ще изпратим и тези документи в прокуратурата. Само че комисията по ревизията дори само злоупотребите и безобразията в секторите да покаже, мисля, че в един голям процент си е свършила работата“, каза Манолова.

Отговори поиска и левият депутат Румен Гечев.

„Ако е вярно това, което се изнася, ако това е истината и тя при тази огромна заплата не си мърда пръста тук да дойде и да каже „Добър ден“, въпросът е какво ще направите и в какви срокове. Много отдавна такъв вид управленец трябва да е заминал да си копае на село, нещо друго да прави, но тя очевидно не е за тази работа.“, каза той.

И от Българския енергиен холдинг (БЕХ) отговориха, основно на исканията Теодора Георгиева да бъде уволнена.

Изпълнителният директор на БЕХ, който притежава половината от компанията Ай Си Джи Би, Валентин Николов:

„Подобна процедура е била направена точно преди четири години при служебното правителство, пак на господин Радев, но тогава гръцката страна не са се съгласили при служебно правителство да има подмяна, докато няма постоянно правителство, което да вземе решение. Аз лично ще опитам по всякакъв начин да предприема мерки. Не съм сигурен колко ще бъдат ефективни“.

В позиция до медиите от проектната компания, строяща българо-гръцката газова  връзка, отхвърлиха твърденията, че за дружеството има настъпили финансови щети от непотърсени неустойки. Те посочват, че срокът за приключване на строителството е бил удължен заради Covid кризата, а когато това става по независещи от двете страни причини, каквато е пандемията, не може да се задейства клаузата за неустойки по договора.

От началото на годината проектът за газовата връзка е бил обект на 8 проверки, при които не са били установени нарушения, се казва още в позицията. От компанията посочват, че калкулации от порядъка на лични възнаграждения от над 1 милион лева са абсурдни и целят единствено да бъде привлечено вниманието на медиите.

В днешния предпоследен ден от работата на 46-ото Народно събрание заседават няколко постоянни и временни комисии.

Сред тях са комисиите „Магнитски“, „Росенец“, както и тази по дигитализация и информационни технологии, на която ще бъде изслушан председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски заради проблемите с електронното преброяване.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени