Художникът рисува според своята гледна точка и интерпретация, писателят може да внесе и въображаеми герои, дори когато пише мемоари, до работата на фотографите - снимките отразяват нещата едно към едно, това са 100% доказуеми неща.
Това коментира пред Радио София Виктор Герасимов, един от малкото специалисти по сканиране на филми и аналогови носители.
Според него българите не ценим фотодокументите, доказателство за това са многото изхвърлени архиви, включително и плаки и фотоленти.
„По света е другояче – там се пазят, публикуват се, популяризират се, дигитализират се“, отбелязва с лека горчивина Герасимов.
Той е син на фотограф и е отдал много от дейността си за документиране историята на Силистра. Вече над 3000 снимки на дунавския град са дигитализирани и качени.
Фотографът подчертава, че при правилно съхранение филмите запазват изображението много по-качествено от файловете и хартиените носители.
Той посъветва дори и да извършите дигитализация на свои снимки, да пазите филмите, и то в сухи помещения. Вместо флашки или външен хард диск, по-добре е да ползваме оптични носители (CD, DVD).
Герасимов препоръча още освен хартиени екземпляри в Народната и в другите библиотеки автори и издателства да предават и файлове на книгите и всякакви други издания.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Виктор Герасимов.