Ситуацията с кораба "Вера Су" е критична, обяви министърът на транспорта Христо Алексиев на брифинг, организиран на място.
Плавателният съд, който вече 13 дни е заседнал край бреговете на Яйлата, се и изместил и приближил към брега.
Има готовност за спешна евакуация на екипажа, но преместването на кораба зависи от метеорологичните условия
Ситуацията наистина е критична и трябва да се предприемат спешни действия, заяви министър Алексиев.
"В хамбара се пълни вода, това е установено, което означава, че вече корабът потъва".
Според транспортния министър, реакцията на държавата не е закъсняла, тъй като според Европейската агенция за морска безопасност, товарът не е опасен.
"При положение, че това от европейските нормативни документи не се класифицира като опасен товар, едно задържане на кораба на първия ден от инцидента със сигурност ще бъде възприето като враждебен акт от страна на държавата".
Институциите са се намесили, след като корабособственикът е предложил изхвърлянето на част от товара в морето, което застрашава околната среда.
Започва се веднага учестено водопробване, заяви министърът на околната среда и водите Асен Личев.
Сутрешната проба показва по-ниско съдържание на амониев нитрат, отколкото тази вчера. Ще се направи наблюдение с обхват от един квадратен километър. Личев е предложил да се направи пълна спецификация за всички достижения на науката по отношение на морското спасяване, които да бъдат осигурени по Оперативната програма „Околна среда“.
"В никакъв случай няма да допуснем каквото и да е спасителна операция, която макар и малко ще рискува околната среда".
Вицеадмирал Румен Николов, който е и ръководител на операцията, информира, че призори с плавателен съд ще бъде източено още от горивото на кораба.
Изчаква се по-добро време, за да се започне отново и претоварване на карбамида, което ще стане с платформа, снабдена с кран. Междувременно има готовност за евакуация на екипажа, ако капитанът поиска такава.
"Приоритет е запазването на човешки живот. Екипажът все още не дава съгласие да бъде евакуиран, но държавата е в готовност", каза министърът.
"Много е трудна всяка операция, защото не можем да вкараме тежка техника, защото това е защитена зона. Последните дни има много високи вълни, а поради силния вятър е рискована и операция по въздух".
Създалото се впечатление, че действията за изтегляне на кораба, заседнал край Яйлата, са закъснели, се дължи на липсата на достатъчно информация, каза по-рано днес кап. Андриян Евтимов - морският посланик на Международната морска организация:
"Комуникационният подход за случая към обществеността от страна на заинтересованите не беше най-правилният. Именно поради липсата на информация в продължение на много дни се създаде една от предпоставките, че нещата са закъснели и че нищо не се е правило през тези всичките дни. Затова може да черпим опит и от големи аварии, които са се случвали по света. Давам пример за една от най-големите аварии, които са за последните години - обръщането на един кораб в Щатите, където всекидневно се даваше информация за това какво се прави, как ще се извади, кой ще участва, как ще се реже кораба и така нататък. В тази част мисля, че се направи доста сериозен пропуск".
Според кап. Евтимов напускането на кораба от екипажа на кораба се решава в крайна сметка от капитана му и, освен при много лошо време, това не бива да се случва, защото кораб без екипаж е още по-рисков.