Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Стоева показва домашното насилие в свои фотографии

Показани са снимки на личните предмети на жени, убити от партньорите си

2
Снимка: Оля Стоянова

Изложбата "Вещи безценност" показва снимки на личните предмети на жени, убити от партньорите си. Фотографиите можете да видите на оградата на Британския съвет - на ъгъла на улица "Кракра" и "Оборище" в София. Изложбата е част от проекта "Да излезем от кръга на полово базираното насилие срещу жени и деца в България" на Българския хелзинкски комитет в партньорство с Алианса за защита от насилие, основано на пола. Това съобщи електронното издание "Дневник".
Фотография от изложбата „Вещи безценност“  Снимка: Анна Стоева

"Аз лично имам голям интерес към вещите като документалист. Те носят много информация, която не е задължително да се измерва в думи", каза за БНР Анна Стоева, автор на фотографиите.

Анна Стоева, фотограф      Снимка: Ирина Недева

Радослав Стоянов, експерт от правната програма на Българския хелзинкски комитет коментира в предаването "Хоризонт до обед", че последните законодателни промени за борба с домашното насилие са малка половинчата крачка напред:

"Дори и в полето на домашното насилие беше въведено изискване то да е системно, за да бъде едно деяние квалифицирано като извършено при домашно насилие. Това означава, че трябва да има поне три случая, при които пострадалата се е оплакала, за да може да се задейства държавното обвинение и държавата да поеме наказателното преследване на стореното".

Радослав Стоянов          Снимка: Ирина Недева

По думите на Радослав Стоянов децата са най-уязвимите при домашно насилие.

„Ако един възрастен има някакви знания, житейски опит, изграден социален кръг, който може да го подкрепи стига тази информация да стигне до този социален кръг и той да потърси помощ, то едно дете е крайно зависимо от собствените си родители. Не е изключено източникът на насилието да са самите родители. Децата са в особено уязвимо положение и подходът на власите често е с неразбиране, неумение да работят с деца, как да ги разпитват по щадящ  начин. Как да разпознават сигналите за такова домашно насилие. Много често насилието над деца се нормализира като част от възпитанието, от възпитателните мерки. Шамарът все още за много родители е нормален начин, с който те да се справят с някакви ситуации  и предизвикателно поведение на детето".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна