Кораб с близо 400 имигранти акостира на гръцкия остров Кос, след като два дни бедстваха в Егейско море. Случаят предизвика напрежение между Гърция и Турция, тъй като корабът плава под турски флаг, но турските власти отказаха да приемат имигрантите.
400-те мигранти от турския кораб се превърнаха в "ябълката на раздора" между Атина и Анкара, отбелязва кореспондентът на БНР в южната ни съседка.
Техническа повреда на кораба, възникнала в петък, наложи най-мащабната спасителна акция с участието на европейската агенция по охрана на границите "Фронтекс".
Гърция бе принудена да даде временно убежище на мигрантите и корабът бе изтеглен до остров Кос след два дни дипломатически преговори с Европейската комисия и турското министерство на външните работи.
Министърът по миграцията Нотис Митаракис заяви, че за пореден път Гърция оказва помощ на бедстващи мигранти в Егейско море, но Турция не спазва споразумението с Европейския съюз. Гърция не може сама да решава проблемите от мигрантския натиск, подчерта Митаракис.
Социалистите и левите партии в гръцкия парламент настояха за помощ и политическо убежище на мигрантите, докато националистическата партия "Гръцко решение" заяви, че Гърция не трябва да реагира на капризите на Анкара и настояват за връщане на мигрантите обратно в Турция.
Гърция няма да позволи да се повтори мигрантския натиск от 2015 година, заяви премиерът Мицотакис.
Преди дни Гърция обвини Турция за потъването на лодка с мигранти в Егейско море: