Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Д. Костадинов: При диагностика на коронаинфекцията се открива и рак на белия дроб в по-ранен стадий

От белодробния карцином годишно умират над 3700 души в България

Проф. Димитър Костадинов
Снимка: МФ на МУ-София

С информационната кампания „Поеми си дъх – за по-бърза диагноза и по-добра прогноза“, която се провежда за трета поредна година през ноември, стартира Месецът за борба с рака на белия дроб (РБД). Целта на кампанията е да повиши информираността сред обществото за това какви са симптомите, възможностите за ранна диагностика и за лечение при едно от най-разпространените злокачествени заболявания.

„Ракът на белия дроб е социално значимо заболяване. За съжаление и в света, и в България то е с изключително лоши прогностични фактори. За разлика от други онкологични болести, при него и заболеваемостта е висока, и смъртността“, обясни пред Радио София проф. д-р Димитър Костадинов - завеждащ Бронхологичното отделение в МБАЛББ „Св. София“.

Годишно в България се откриват около 4300 нови болни с рак на белия дроб. Живота си губят 3700-3800 души. Тази статистика от години не се променя. Световната здравна организация препоръчва като първа мярка профилактиката.

Част от първичните симптоми се припокриват с други заболявания, но не бива да се пренебрегват: кашлица (важно е да се следи за промяна в характера ѝ), задух, гръдна болка, повтарящи се бронхити или пневмонии в рамките на 3 до 6 месеца.

По-късни признаци са затруднено дишане и преглъщане, загуба на гласа, костни болки.

„В 80 на сто от случаите пациентите в България идват при специалистите късно. Указанията са: първите 10-12 дни да се лекува бронхитът, пневмонията или друго заболяване, но в границите на 20 дни да се изключи, че не се касае за рак на белия дроб“, допълни проф. Костадинов.

Той изреди рисковите фактори:

  • Биологичните – инфекции
  • Химическите – ултравиолетови и инфрачервени излъчвания
  • Химически канцерогени – близо 90% от РБД се дължи на тютюнопушене. От 250 вредни съставки в цигарите 73 имат пряко отношение към ракообразуването. Не бива да се забравя и високият риск при пасивните пушачи.
    Пушенето на марихуана - причинява и рак на кожата, на бъбрека, на пикочния мехур, на ларинкса
  • Мръсния атмосферен въздух
  • Генетична предразположеност към белодробен карцином

Пандемията досега показва, че ранната диагностика на коронаинфекцията допринесе за откриване в ранен стадий на РБД при компютърна томография.

Медицината вече позволява персонализирана терапия за 8-12% от пациентите. Друг светъл лъч в тази сфера е възможността да се взема течна биопсия (кръв) за генетично изследване.

Чуйте разговора на Катя Василева с проф. Димитър Костадинов.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна