Едни от най-сериозните усложнения на Covid-19 са тромботичните явления, които засягат различни органи и системи на човешкия организъм. На първо място става въпрос за малките съдове на белия дроб. С течение на времето това води до фиброзни промени. Освен това от последствията на инфекцията страдат и сърцето, и бъбреците, и периферните съдове, обясни пред Радио София ангиологът д-р Антоан Спасов.
Особено уязвима група стават хората, които вече са имали проблеми със своите вени. При тях заразата с коронавирус увеличава риска от възпалителен процес на вече разширени вени.
Специалистът разясни, че при т.нар. тромбофлебит вената започва да боли, зачервява се кожата, при пипане мястото и твърдо и болезнено. При такива признаци за възпаление на вената човек трябва да се насочи към специализирана медицинска помощ за по-добра диагностика и евентуално предписване на лечение.
„По време на боледуване профилактиката се състои в прием на антикоагуланти от групата на хепарините. Невинаги е ефективна профилактиката с антиагреганти като аспирин“, изтъкна д-р Спасов.
При заболяване от Covid-19 рискът от тромбообразуване е изключително висок, дори и при прилагане на профилактични мерки. Като странични реакции ваксините могат да предизвикат образуването на тромб в различни части на тялото, но при изключително нисък процент пациенти.
Ако човек е преболедувал и иска да си постави ваксина, добре е първо да се изследва за антитела, посъветва д-р Спасов. Да се имунизират при ниски стойности на антителата и все пак да предпочетат РНК ваксини.
По думите на експерта тютюнопушенето, употребата на алкохол, затлъстяването, рака, диабета и хипертонията са по-малко рискови фактори за тежко протичане на вирусната инфекция от обездвижването.
Той разясни кога и как е добре да се провежда лечение на разширени вени и колко е важна ролята на личните лекари за ранно насочване към специалист.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с ангиолога.