Ръководството на прокуратурата обяви в специална декларация, че твърденията за връзка между средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и реформата в прокуратурата са манипулация на обществото.
От екипа на главния прокурор Иван Гешев заподозряха, че целта е неговото отстраняване от поста и овладяването на държавното обвинение.
Връзката "пари за възстановяване срещу реформи, свързани с фигурата на главния прокурор" беше многократно правена от двамата служебни правосъдни министри Янаки Стоилов и Иван Демерджиев. Направи я буквално часове, след като се закле като министър и Надежда Йорданова:
"Гешев - твоят инат всеки ден струва пари и пречи Планът за възстановяване и устойчивост да бъде придвижен още по-бързо".
От името на прокуратурата една от заместничките на Иван Гешев - Красимира Филипова, заяви:
"Категорично се противопоставям на опитите за обвързване на успехите на законодателната и изпълнителната власт с функциите на прокуратурата и фигурата на главния прокурор".
Обградена от останалите заместници на Обвинител номер едно, Филипова определи като неверни твърденията на неназовани политици, които "имат за цел да внушат, че развитието и просперитетът на българската държава са в пряка зависимост от личността на главния прокурор".
Резлтатът, според държавното обвинение - "фокусът на обществото се измества и концентрира върху главния прокурор".
Филипова направи и анализ на различните редакции на Плана за възстановяване:
"Въвеждането в плана на мерки, свързани със съдебна реформа, е по изричното настояване на служебното правителство, а не на ЕК".
Служебното правителство беше споменато още няколко пъти като фиксирано в личността на главния прокурор.
Според екипа на Иван Гешев мерки, свързани с главния прокурор няма как да стоят в документ, свързан със социалното и икономическото възстановяване:
"Предвид това е ясно, че твърденията на централните органи на изпълнителната власт целят да обслужат единствено политически интереси и да генерират негативно отношение към прокуратурата и главния прокурор".
Въпреки това мерките са анализирани и е установено, че част от тях вече действат, а други изискват промяна в Конституцията. От държавното обвинение заподозряха преднамереното им лансиране с цел прокуратурата да бъде превърната във виновник за намалени или забавени евросредства:
"И ще превърнат прокуратурата и главния прокурор в център на общественото недоволство и средство за натиск върху съответните представители на изпълнителната и законодателната власт".
И днес обаче вече бившият правосъден министър Иван Демерджиев беше категоричен, че от края на май от Брюксел са настоявали за реформи в прокуратурата:
"Много пъти ни казаха, че трябва да сме смели в тези реформи, защото те очакват истински решения, тъй като дълго време са били предлагани неработещите механизми, които не могат да преодолеят т.нар. смразяващ ефект на главния прокурор върху всички прокурори".
Позицията на прокуратурата ще бъде изпратена на европейските институции, посолствата на страните членки, на Великобритания и на Съединените щати.