И тази година калоферци влязоха във водите на река Тунджа за традиционното мъжко хоро под звуците на тъпани и гайди. За зрелищното събитие в града пристигат хиляди от страната и чужбина. По традиция във водата първо влизат местните, а след това и желаещите от гостите, ако има такива.
Групата от момчета, млади мъже и по-възрастни калоферци, облечени в носии, нагази в реката, предвождана от кмета Румен Стоянов. Тази година водите на Тунджа не са ледени, но са достатъчно студени, за да пречистят и калят смелчаците.
Тук "спасяване" на кръста на Йордановден не се извършва така, както по другите краища на България. Калоферци предават кръста на най-младия участник в хорото - тази година това са две момчета на 4 години - Иван и Димо.
Чуйте репортажа в звуковия файл, а видео от хорото може да видите в youtube канала ни и тук: