Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия препоръча бустерни Covid ваксини за децата на възраст 12-17 години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският комитет по ваксините STIKO и институтът "Роберт Кох" препоръчаха в четвъртък всички деца на възраст между 12 и 17 години да получат бустерна ваксина срещу Covid-19, въпреки че Европейската агенция по лекарствата (EMA) не е дала одобрение за бустерни дози за тази възрастова група.

Този ход прави Германия една от първите страни в света, направили подобна препоръка, като Съединените щати, Израел и Унгария са сред шепата държави, които вече са направили това, отбелязва Ройтерс.

Комитетът SITKO каза, че третата доза трябва да бъде иРНК ваксината на BioNTech/Pfizer и трябва да бъде приложена най-рано три месеца след втората инжекция, поставена на детето.

"Настоящата ситуация, с рязко увеличаване на броя на случаите поради варианта Омикрон и опасните последици за здравната система в Германия, налага удължаването на ваксинационната кампания", се казва изявление на STIKO.

Въпреки че данните за ефективността и безопасността на бустерната ваксинация за децата на възраст 12-17 години все още са ограничени, рискът от тежки странични ефекти се оценява като много нисък и сравним с рисковете след втората доза, добавят SITKO и институтът "Роберт Кох".

Тъй като Европейската агенция по лекарствата (EMA) все още не е дала регулаторно одобрение, Германия ще носи отговорност за всички задължения, свързани с бустерните дози за тази възрастова група.

Институтът "Роберт Кох" също така препоръча хората, които са получили еднодозовата ваксина на Johnson & Johnson при основната си имунизация, да получат бустерна иРНК ваксина. В момента иРНК ваксините, одобрени от Европейската агенция по лекарствата, са тези, произведени от Pfizer/BioNTech и Moderna.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени