Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 10 години медицинските сестри може да изчезнат

Снимка: Rawpixel

Пандемията извади на показ голяма част от проблемите на родното здравеопазване. Един от основните е недостигът на медицински специалисти и по-конкретно на медицински сестри. Във Варна те са доста под броя, отговарящ на стандартите. Остава висок и процентът на медицинските специалисти, които са в пенсионна възраст.

Според председателя на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във Варна Райна Бояджиева, ако тези тенденции продължат и държавата не се заема сериозно с решаването на проблемите на съсловието, е възможно до 10 години медицинските сестри в България да изчезнат и да останат само лекари и немедицински персонал в болниците.

"Във Варна в момента работят 1356 медицински сестри. Средният брой на медицинските сестри по европейските стандарти е 2800. Освен медицинските сестри, липсват и акушерките, както в болничната, така и в извънболничната помощ. Има недостиг и на фелдшери, които са почти на изчезване. Решаването на проблема с недостига на медицински специалисти трябва да стои като приоритет номер едно за управляващите", коментира Райна Бояджиева.

В края на януари от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи са внесли и Проект за медицински стандарт и здравни грижи. Предстои неговото разглеждане.

Според Райна Бояджиева, една от основните причини за отлива на медицински сестри и професионалисти по здравни грижи остава ниското заплащане.

"Колегите в болниците получават допълнителни финансови стимули към заплатите, заради това че работят в условията на пандемия. И тук идва въпросът - какво ще стане след като пандемията отмине и спрат допълнителните възнаграждения? Колегите от извънболничната помощ, в това число специалистите в ДКЦ-та, се чувства дискриминирани, тъй като те не получават никакви финансови стимули заради работата си в пандемична обстановка", каза още Райна Бояджиева. Тя допълни, че много от медицинските сестри и медицински специалисти работят на поне две места. Това води и до прекомерно физическо и психическо натоварване.

От асоциацията отдавна настояват за увеличение на основната заплата на медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи.

"Мисля че е важно хората, от които зависи националната здравна сигурност, да се подсигурят финансово", коментира Бояджиева.

От началото на пандемията се наблюдава тенденция новозавършилите кадри да предпочитат да останат да работят в България, поясни още Райна Бояджиева.

С амбиция да се развива в своята родина е и 19-годишната студентка Рая Димитрова, която учи за медицинска сестра в Медицинския университет във Варна. Въпреки че е още в 1 курс, Рая вече е усетила от чувството да помагаш на пациентите по време на своята студентска практика в УМБАЛ "Света Марина".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна