В Пекин се откриват Зимните олимпийски игри. На официалната церемония не присъстват политици от редица държави, които обявиха дипломатически бойкот заради неспазването на човешките права.
Политическият заряд на зимните олимпийски игри в Пекин се покачи далеч преди днешното откриване. Съединените щати обявиха дипломатически бойкот заради погазването на правата на уйгурите, а към тях се присъединиха Великобритания, Австралия, Нова Зеландия, Белгия, Дания, Нидерландия и Япония.
Литва, която изпадна под силен политически натиск от Китай заради отношенията си с Тайван, също обяви бойкот, както и в знак на солидарност съседните Естония и Латвия.
Швеция отказа да изпраща политически представители под предлог пандемията. А германският външен министър Аналена Бербок, известна с непоколебимата си критика срещу потъпкването на човешките права, обяви много преди началото на игрите, че няма да пътува за Пекин.
Зимните олимпийски игри предизвикват обаче критика и сред природозащитници и състезатели заради строежа на съоръжения за зимни спортове в неподходящ регион. Средногодишно в Чжан Цзя Коу и Ян Цин, където ще се провеждат състезанията по ски - алпийски дисциплини, ски бягане, биатлон, сноуборд и ски скокове, падат 5 см сняг. Известно е, че този източнокитайски регион е застрашен от засушаване, а сега за игрите ще се използват огромни количества вода за производството на изкуствен сняг, предупреждават еколози.
Пекин спечели домакинството на Зимните олимпийски игри, след като от кандидатурите си се отказаха Граубюнден в Швейцария, Мюнхен, Стокхолм, Краков и Осло.