Няма логика държавата да финансира кино, което се справя добре на пазара, но няма висока художествена стойност. Зад тази позиция са се обединили десетки български режисьори, провокирани от среща в парламентарната комисия по културата и медиите по въпроса с държавното финансиране за филми.
Според режисьорите, сред които са Георги Дюлгеров, Стефан Командарев, Теодор Ушев, Камен Калев и десетки други изявени кинотворци, на срещата проблематиката в сферата е била представена повърхностно и се е създало усещане за прокарване на лични лобистки интереси. Те се обединяват срещу разделението на "фестивално" и "зрителско" кино, като изтъкват, че именно прожекциите на филмови фестивали са гарант за качеството на даден филм. Така те се противопоставят на посоката държавата да подпомага кино, което се продава добре.
"Ако държавните политики абдикират от задължението си да подпомагат българското изкуство и насочат пряко помощите към пазара, то по-добре нормативните уредби да бъдат регулирани в министерство на ико-номиката, а не в министерство на културата", казват режисьорите.
Според тях на срещата са били отправени и предложения в посока цензура на авторите и неглижиране на художествените критерии при изборът на филми, които да бъдат финансирани.