Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков и Бориславова ще бъдат призовани на разпит в прокуратурата

| обновено на 07.02.22 в 18:34
Лена Бориславова и Кирил Петков в МС
Снимка: БГНЕС

Премиерът Кирил Петков и началникът на политическия му кабинет Лена Бориславова ще бъдат призовани във Върховната касационна прокуратура, за да предоставят списък с лицата, за които Кирил Петков е заявил пред главния прокурор Иван Гешев, че са в основата на корупцията, но срещу тях не са предприети действия.

Държавното обвинение призовава Петков и Бориславова във връзка с казаното от министър-председателя, че "отговорни за корупцията у нас са около 20-ина души". От прокуратурата мотивират призовките им със законовото задължение на всеки, който разполага с данни за извършено престъпление, да ги даде на разследващите. Началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова е призована, защото е присъствала на срещата Гешев - Петков в Министерския съвет. 

Коментарът си за 20-имата Петков направи първо в Брюксел, където заедно с Иван Гешев бяха изслушани от евродепутати.

Наред с това призовките на Петков и Бориславова са продължение на петъчната изненадваща среща на министър-председателя и главния прокурор в Министерския съвет. Тогава обаче информация за обсъждане на такава тема нямаше.

Разговорът в петък беше по инициатива на обвинител номер едно и след него последваха две прессъобщения: Първото - от Министерския съвет, че Гешев искал да не бъдат закривани специализираните съд и прокуратура, а Петков му казал, че ще бъдат закрити. Второто – от прокуратурата, че акцент в разговора било взаимодействието между властите и готовността на прокурори и следователи активно да участват в дебатите за законодателна и даже конституционна реформа.

Днес обаче от прокуратурата добавиха нова тема - че в петък министър-председателят попитал главния прокурор защо не се предприемат действия срещу хора, които според него били в основата на икономическата и криминалната престъпност в България.

Гешев отговорил, че разследванията се водят основно от МВР, което при данни за престъпления трябва да уведоми незабавно прокуратурата.

Днес от прокуратурата посочват, че по време на разговора Кирил Петков е посочил имена и прякори на лица, а от своя страна главният прокурор му е разяснил, че съгласно Конституцията и законите разкриването на престъпленията е в правомощието на изпълнителната власт, тоест на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления трябва незабавно да уведомят прокуратурата.

С оглед изясняване на предоставената информация прокурори очакват от Кирил Петков Лена Бориславова да се явят при тях с пълния списък на лицата, посочени в хода на работната среща, както и с данни или доказателства за евентуално извършени от същите лица престъпления и нарушения.

На предаденото и казаното прокуратурата ще извърши обективна и всестранна проверка, уверяват от държавното обвинение.

Същевременно в Министерския съвет Петков попита прокуратурата защо не разследва Пеевски и Борисов.

Малко повече от час след съобщението на прокуратурата министър -председателят даде извънреден брифинг, за да каже, че с удоволствие ще отиде в прокуратурата, за да зададе 9 въпроса, сред тях какво става с аферата "Мата Хари", с разследванията след списъка "Магнитски", с казуса "Осемте джуджета", с "Барселонагейт".  

На брифинга стана ясно, че призовкар е дошъл в Министерския съвет. Обяви го началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова, която вече е получила призовката за 9 февруари.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени