Гражданите на Беларус са одобрили страната им да се откаже от статута си на неядрена държава и да може да приема за постоянно ядрени оръжия и руски военни части. Това показват резултатите от проведен вчера в страната референдум за конституционни промени. Част от измененията засилват властта на президента Александър Лукашенко.
Допитването беше проведено, докато в съседна Украйна продължава инвазията на руската армия, а на беларуско-украинската граница се очакват преговори между воюващите страни, отбелязва агенцията.
Ръководителят на беларуската Централна избирателна комисия Игор Карпенко обяви, че малко над 65% от участвалите в референдума са гласували в полза на поправките, а малко над 10 на сто - срещу тях, съобщават руски информационни агенции. Според Карпенко избирателната активност е била близо 79%.
За да влязат в сила, измененията трябва да бъдат одобрени от над половината гласували при участие в гласуването на над 50 на сто от гласоподавателите.
Президентът Лукашенко, който е на власт от 1994 ч., обеща референдума след протестите при преизбирането му през 2020 г.
Около 800 души бяха арестувани в Беларус, след като в страната бяха обявени резултатите от референдума, предаде БТА.
Референдумът разпали най-големите протести за последните месеци, като хиляди граждани излязоха по улиците на Беларус. Президентът Александър Лукашенко наложи масови репресии срещу дисидентите, след като през 2020 г. спечели оспорвани президентски избори, които бяха предизвикателство пред оставането му на власт, припомня Ройтерс.
Промените в конституцията бяха приети с подкрепата на 65 процента от гласовете, сочат официалните данни. Те позволяват разполагането на ядрени оръжия на територията на Беларус за първи път след разпадането на Съветския съюз.
„Въпреки многобройните призиви от деструктивни канали в „Телеграм“ да се дестабилизира ситуацията в страната, масови протести нямаше. Полицаите предприеха незабавни действия и предотвратиха провокациите“, съобщи беларуското министерство на вътрешните работи.