Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гешев: Пращам на КС промените за закриването на спецсъда и прокуратурата, ако парламентът ги гласува

Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Иван Гешев предупреди депутатите от правната парламентарна комисия, че ако приемат промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на специализирания съд и прокуратурата, ще сезира Конституционния съд.

На продължаващото вече пети час заседание на Комисията обвинител номер едно видя "нелегитимни интереси" в предложения от Министерския съвет законопроект.

Гешев прогнозира и остра европейска реакция, заради закриването на спецправосъдието, както и провал на ключови разследвания и дела, свързани с тероризъм и престъпления срещу правосъдието.

И още от прогнозите му - много съдийски отводи, прекратяване на дела, освобождаване на запорирано имущество за милиони.

Той нарече предложените промени "най-лошият продукт, който някога е излизал от Министерството на правосъдието", а мотивите към проектозакона - "манипулативни".

И въпреки че на няколко пъти Иван Гешев нарече дългото обсъждане предизвестено, защото предложенията вербално вече бяха подкрепени от представителите на четирите партии от управляващата коалиция, той им препоръча до следващото обсъждане да прочетат анализа на спецструктурите, направен от Прокурорската колегия, за да се запознаят с реалната статистика и се обърна иронично към депутатите:

"Ако е възможно, гледам, че има страшно бързане. Вероятно се връщаме във времената на Цветанов, където гоним някакъв норматив за постигане на бърз резултат. Надявам се да не се връщаме в тези политически времена, но явно някои почини се възстановяват. Съжалявам, но така ми изглежда. Има някакъв норматив - "олимпийски" цели се гонят. В рамките на шегата, разбира се".

Въпреки критиките на опозицията, както и на повечето от присъстващите на заседанието магистрати, на няколко пъти правосъдният министър Надежда Йорданова защити предлаганите промени и изрази надежда, че този път този парламент ще успее да ги приеме докрай:

"Аз ще положа всички усилия, за да мине, като този законопроект най-сетне да стане действащо право. Вярвам и съм убедена, че мнозинството също ще направи всички възможно това да се случи".

Обсъждането продължава, като след неговия край народните представители от правната парламентарна комисия ще трябва да гласуват.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна