Природният газ поевтинява в началото на търговия в Европа към и дори 100 евро за мегаватчас, като за кратко удари триседмично дъно към 98-97 евро - най-ниски ценово ниво от 1-ви март насам.
Фючърсите на нидерландския газов хъб TTF вече се търгува с близо 70% под техния рекорден връх от 345 евро за MWh, достигнат на 7-и март.
Устойчивият ценови спад през последните близо две седмици идва на фона на новини за повече споразумения за доставка на втечнен природен газ, като в същото време има отслабване на опасенията относно руските газови доставки с оглед наближаващия край на зимния отоплителен сезон в Европа.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)
Германия и Катар се споразумяха да подновят и да предприемат напредък в дискусиите относно дългосрочните доставки на втечнен природен газ. Това стана по време на визитата на германския министър на икономиката в Катар през уикенда.
Междувременно руският газов енергиен гигант "Газпром" заяви отново, че продължава доставките на газ за Европа през Украйна в съответствие с заявките на европейските потребители.
Солидният ценови спад на природния газ обаче продължава да изглежда ограничен, тъй като страните от ЕС продължават да обмислят да се присъединят към САЩ за налагане на забрана на вноса на руски петрол, въпреки че покупките на петрол от Русия представляват приблизително 30% от общия внос на суров петрол в Европейския съюз.
С оглед на тези притеснения петролът обаче продължава да поскъпва за трета поредна сесия на търговия, като фючърсите на петрола Брент се повишават в понеделник с малко над 4% към 112,85 долара за барел, отскачайки от дъната около 97 долара за барел от 16-и март.Американският лек суров петрол WTI пък поскъпва с 4,5% към 109,65 долара за барел, отскачайки от дъно около 93,50 долара а барел, достигнато на 15-и март.
За разлика от природния газ, петролните търговци се притесняват, че военният конфликт в Украйна не показа никакви признаци на успокояване, като в същото време големите производители на петрол от формата "ОПЕК +" се затрудняват да изпълнят определените по споразумението добивни квоти. "ОПЕК +" пропусна целта си за петролното производство през февруари с повече от 1 милион барела на ден - още преди руската инвазия в Украйна.
През миналата седмица пък Международната енергийна агенция (МАЕ) съобщи, че петролният пазар може да излезе на дефицит от 700 000 барела на ден през второто тримесечие с оглед на западните санкции срещу Москва и нежеланието на купувачите да купуват руски петрол. Това може да доведат от месец април до спад на световните доставки на руски петрол с 3 милиона барела на ден.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)