„Дигитална раница - Моята България“ за българските ученици в чужбина е почти „напълнена”. Досегашното изпълнeние на едноименния образователен проект бе отчетено на среща на трите партньорски организации по него в събота и неделя в българското училище „Никола Вапцаров” в Никозия.
Готови са вече 80% от разработваните три иновативни образователни продукта, съобщи за БНР доц. Ангелина Марковска, координатор на проекта „Дигитална раница - Моята България“ от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.
Негови партньори са Съюзът на българите в Кипър и Гръцко-българското сдружение за култура „Паисий Хилендарски“, които ръководят български съботно-неделни училища в Никозия и Атина.
Проектът, съфинансиран от европейската програма „Еразъм +”, започна през юни 2021 г. и ще продължи до май догодина.
С реализацията му ще бъдат създадени електронна образователна платформа, която ще е с безплатен свободен достъп, интерактивни учебни помагала по три предмета /български език и литература, география и история/, както и методическо ръководство за учителите.
Целта му е да подпомогне българските общности и училища зад граница за дистанционно и дигитално обучение, като предостави отворен достъп до образователни ресурси, обясни доц. Марковска.
В следващия етап от изпълнението на проекта предстои онлайн платформата и интерактивните учебни помагала да бъдат тествани и адаптирани в двете партньорски училища в Никозия и Атина.
Моделът може да се адаптира към образователните системи на всяка страна-членка на ЕС.
Стратегическото сътрудничество между Великотърновския университет и двете организации на наши сънародници е насочено и към изграждане на работещи мрежи между висшите училища в България и българските училища зад граница за нуждите на дигиталното обучение, подчертаха от съвместния екип.
Снимки: Българско училище "Никола Вапцаров" в Никозия