Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Красимира Христова:

Редовните ехокрадиографски прегледи могат да предотвратят миокарден инфаркт

Доц. Красимира Христова
Снимка: Архив

80% от хората, прекарали Covid-19 са с подобно на миокардита увреждане на сърдечния мускул. Затова е задължително след преболедуване да се извърши преглед при кардиолог.

Това категорично мнение изрази пред Радио София кардиологът доц. Красимира Христова, председател е на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика и член на Борда на Световната асоциация по хипертония  - комитет по образование  и научна дейност:

„Независимо, че говорим за Covid-19 предимно като за белодробна инфекция, видяхме, че тя засяга всички човешки органи и най-вече сърдечно-съдовата система. Миокардитът и перикардитът станаха често срещани последствия сред прекарано заболяване.

За щастие миокардитът при Covid е обратим и не довежда до сърдечна недостатъчност, но е необходимо лечение и наблюдение.“

Водещи специалисти в областта на ехокардиографията от Германия, Англия, Италия, Франция и  САЩ ще споделят новостите в развитието на неинвазивната образна диагностика в рамките на Софийски дни на ехокардиографията от 8 до 10 април.

Форумът се организира за седма поредна година и ще протече с фокус върху клапните заболявания, които по последни данни са често срещан проблем след прекарана Covid инфекция.

„По един или друг начин, всеки се оказва засегнат от възрастовите, дегенеративни промени на клапите – те стават по-твърди, получават калцификати. Затова съветваме хората след 55-годишна възраст да правят на 1-2 години ехографски прегледи“, отбеляза доц. Христова.

С ехокардиография могат да се диагностицират различни проблеми на сърцето. Да бъдат открити вродени заболявания в ранна детска възраст и дори в утробата на майката.

Регулярните ехокрадиографски прегледи могат да предотвратят миокарден инфаркт или остър коронарен синдром.

Ехокардиографията има основна роля в оценката на сърдечно-съдовия риск и ранното му откриване. При пациенти с артериална хипертония и с дислипидемия могат да се диагностицират ранните нарушения в диастолната функция. Стрес-ехокардиографията намира приложение  при исхемична болест на сърцето.

На форума са поканени водещи световни специалисти от Западна Европа и САЩ, които ще покажат най-новите стандарти при лечението на пациентите с клапни заболявания.

В България също се извършват такива лечения, но на много места апаратурата е физически и морално остаряла, каза още доц. Красимира Христова.

С нея разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени