Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йотова: Не можем да кажем "да" на еврочленството на Скопие без гаранции за правата на българите в РСМ

| обновено на 17.04.22 в 17:35
Първи ден от визитата на Илияна Йотова в РСМ.
Снимка: пресцентър на президентството

България не може да даде зелена светлина за начало на преговори на Скопие за членство в Европейския съюз, ако властите не гарантират правата на българите. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в Охрид, където участва в откриването на офис на сдружение за толерантност и сътрудничество „Хоризонти“. Вицепрезидентът почете паметта на 15-те българи, загинали във водите на Охридското езеро при потъването на кораба "Илинден" на 5-и септември 2009-а година.  

Вицепрезидентът Йотова напомни, че вече 5 години няма напредък по записаното в договора за Добросъседство между София и Скопие: 

"Ние сме поставили условието за определени текстове в учебниците в средното училище. Второ: ние искаме разкриването на архивите, извършването на престъпленията, гоненията на хората само за това, че са с българско самосъзнание. На трето място е все още поругаването на паметниците тук в РСМ. Какво е това отношение? Така ли се отива в Европа?".

Българските институции ще продължат да работят за защитата на правата на българите в Република Северна Македония, заяви вицепрезидентът. 

"Когато говорим за гаранции, тези гаранции не могат да бъдат устни, така че за нас най-сериозните гаранции ще бъдат гаранциите на македонските българи в конституцията на Република Северна Македония". 

Йотова благодари на българската общност в РСМ: 

"Имат много нерешни проблеми, но това, което за нас е най-важното, е, че във вчерашното посещение и днес в лицето на българската държава те видяха гаранции за своята защита. Всички те споделят, че това става за първи път от много години насам. Най-накрая българската държава да застане зад това да имат работа – тогава, когато потърсят работно място само за това, че декларират, че са с български произход, да не получават конкретното място".

Пред вицепрезидента представители на българската общност са разказали за нередности при преброяването на населението. Според данните 3504 са българите в Република Северна Македония. 

"Аз за първи път разбирам, че това малко число идва от факта, че на определени места, когато те декларират български произход, съответно властите са поискали показване на български документи, което не съществува като изискване, предварително".

Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски коментира, че неговото правителство стои "зад свободата на убежденията на всички граждани" и очаква: "същия подход и реципрочност за българските граждани с македонско самосъзнание". 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна