Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

д-р Митко Василев, главен управител на ГБИТК

Разговорите с VW поставиха България на картата на Европа

Митко Василев, главен управител на ГБИТК
Снимка: БГНЕС

Нахлуването на Русия в Украйна поставя под въпрос глобалния преход от изкопаеми горива в борбата с изменението на климата. Германия не прави изключение, защото е също зависима от енергийни източници, които трябва да внася. Това заяви д-р Митко Василев, главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), в предаването "Репортер". 

"От една страна, в някои отношения войната забавя този преход, дава живот все още и на старата енергия. От друга страна, стои въпросът и за увеличаване на енергийната независимост чрез присъствие на повече електромобили, инсталиране на вятърни турбини, слънчеви панели и т.н.", допълни той, като подчерта амбициозната цел на Берлин за 100% преход към възобновяема енергия до 2035 г.

В отговор на въпрос Василев каза, че войната в Украйна налага преосмисляне на енергийната политика на Германия. Нейните приоритети са балансирани, като енергийната трансформация трябва да се разглежда и от геополитическа, и от геоикономическа гледна точка.

ГБИТК ще представи през май резултатите от традиционното 16-то допитване сред своите членове за бизнес средата у нас. През годините проучването затвърждава недоволството на компаниите от липсата на мерки в борбата с корупцията и престъпността в страната.

"Когато искрено, официално заявим намерение, че ние няма да търпим подобни явления, до край ще се борим с отрицателните тенденции, това се чува, това се забелязва. Не може да не направи впечатление и на инвеститорите от други дестинации. Тогава може да очакваме и по-добри резулати", коментира главният управител на ГБИТК. 

Разговорите с VW поставиха България на картата на Европа. Кампанията с немския гигант оказа положителен ефект, защото "за България се заговори като място, където могат да се правят автомобили", посочи Василев и припомни, че в крайна сметка инвестицията не се случи нито в България, нито в съседна Турция, която бе наш основен конкурент в преговорите. В подкрепа на думите си той визира позиционирането на гepмaнcĸи cтapтъп, ĸoйтo плaниpa дa вложи 140 млн. евро в зaвoд зa e-коли ĸpaй Лoвeч. Очакванията са първите електромобили да излязат на пазара през 2024 г. Същевременно гостът намекна, че важни структурни реформи могат да направят нашата икономика по-конкурентоспособна. 

Постигнат е рекорден стокообмен от 9,8 млрд. евро между България и Германия през 2021 г. след удара на пандемията от 2020 г. 

"Още по-радостното е, че българският износ за пета година продължава да се развива изпреварващо. Имаме положителен търговски баланс с Германия, някъде в рамките над 600 млн. евро. Германия е търговски партньор номер 1 за България от години."

Стара Загора е атрактивно място за бизнес. Ако регионът бъде по-активен и предлага сътрудничество на потенциални партньори, това увеличава шансовете за инвестиции, посъветва Митко Василев. Община Стара Загора и ГБИТК организират днес съвместна онлайн инициатива в подкрепа на бизнеса в региона. Екперти ще запознаят участниците с възможностите за навлизане на най-големия европейски пазар. 

В ГБИТК членуват около 550 български, германски и международни компании. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна