Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтиня за кратко под 90 евро за мегаватчас

Снимка: Алами/Ройтерс

Във вторник природният газ в Европа поевтиня за кратко под 90 евро за мегаватчас (MWh), доближавайки нивата, наблюдавани преди руската военна инвазия в Украйна, с оглед на продължаващо силно предлагане на синьото гориво.

През обедната търговия фючърсите на нидерландския газов хъб TTF се търгуват малко под 93 евро за мегаватчас, след като по-рано през деня достигнаха ценово дъно около 89,60 евро.

Търговците посочват, че поевтиняването е резултат от продължаващо силно предлагане на газ както от Русия, така и от Норвегия. "Рискът от прекъсване на доставките обаче не е изчезнал, но виждаме, че ежедневните потоци изглежда са стабилни въпреки всяка една ескалация досега на напрежението в резултат на руската военна инвазия в Украйна“, каза търговец на газ, цитиран от Ройтерс.

Преносимата мощност за доставка на газ за Словакия от Украйна през граничния пункт Велке Капушани - важен маршрут за доставки на руски газ за Европа - се понижи във вторник до 412 939 мегаватчаса на ден от 544 908 MWh вчера, показват данни на словашкия газов оператор TSO Eustream, докато в същото време остават в сила реверсивните потоците на изток към Полша от Германия по газопровода "Ямал-Европа", докато директните газови потоци от Русия към Германия през "Северен поток 1" остават стабилни.

"Газпром" обаче заяви, че спадът на потоците към Словакия е в съответствие с исканията на клиентите.

От друга страна, доставките от втория по големина доставчик в Европа - Норвегия се очаква да се увеличат, тъй като намаляват прекъсванията, свързани с поддръжка на норвежките газопроводи, но обемите все още са с 10% под средните за март, според оператора Gassco AS.

В същото време САЩ продължават да доставят на Европа втечнен природен газ в близо рекордни нива от началото на годината поради по-високата премия (по-високата цена) на спот пазар спрямо азиатските клиенти. Продължава и по-слабото търсене не втечнен газ от Китай заради строгите локдауни, въведени в някои големи китайски градове в опит за ограничаване на настоящата Covid вълна в азиатската държава.

Липсата обаче на каквото и да било затишие по отношение на руската военната инвазия в Украйна, както и прогнозите за малко по-хладно от обичайното за сезона време в Европа през следващия двуседмичен период ограничават опитите за по-трайно поевтиняването на природния газ под 90 евро за мегаватчас.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна