Още няма признаци за споразумение между страните от Евросъюза за петролно ембарго върху Русия.
Посланиците на 27-те обсъждаха и днес кой и каква отсрочка да получи за изключване на вноса на руски петрол след срока, предлаган от Европейската комисия.
Комисията настоява ембаргото да стане факт след 6 месеца за повечето страни-членки. Изключение се предлага само за Унгария, Словакия и Чехия, но само до 2024 година. От Будапеща искат поне 5 години за адаптация. Унгарската, наред със словашката и чешката страна, искат и помощ от европейските партньори за намиране на нови източници на петрол и пренастройване на рафинериите.
Европейски дипломат, цитиран от Франс прес, настоява, че консултациите не са блокирани, но изискват време, тъй като Унгария, Словакия и Чехия се нуждаят не само от европейски фондове, но и от договорености с още няколко страни-членки на ЕС.
България, според председателя на Комисията по енергетика в Народното събрание Радослав Рибарски, иска поне две години отсрочка преди да спре вноса на руски петрол. В интервю за БНР днес депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев допусна, че страната ни ще наложи вето, ако интересите ни не бъдат зачетени в Брюксел:
Възможностите за затягане на санкциите срещу Русия ще бъдат обсъдени на видеоконференция днес на лидерите на Г-7 с украинския президент Володимир Зеленски.