Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия подготвя план при внезапно спиране на доставките на руски газ

Снимка: БГНЕС

Германските власти се подготвят тихомълком за всяко едно внезапно спиране на доставките на руски газ чрез пакет за спешни случаи, който може да включва поемане на контрол над ключови компании, заявиха пред агенция Ройтерс три лица, запознати с въпроса.

Подготовката, ръководена от Министерството на икономиката, показва повишената готовност относно доставките на газ, която захранва най-голямата икономика в Европа и е от ключово значение за производството на стомана, пластмаси и автомобили.

Руският газ представляваше 55% от вноса на Германия през миналата година, като управляващите в Берлин са подложен на натиск да развалят бизнес отношенията с Москва, тъй като така се помага за финансирането на руската война в Украйна. Германия заяви, че иска да се откаже от руските доставки, но очаква да разчита в голяма степен на Москва за природен газ до средата на 2024 г.

Все още остава неясно дали ще се случи рязко спиране на доставките на руски газ, като източниците на Ройтерс посочиха, че Германия иска да предотврати ескалация, като например подкрепяйки евентуално европейско газово ембарго, след като вече подкрепи санкции срещу Москва за вноса в ЕС на руски въглища и петрол.

Сега обаче има опасения, че Русия може да прекъсне едностранно притока на газ и германските власти искат да могат да се справят, ако Москва направи това.

Въпреки че е налице широка рамка и правителството е решено да помогне, подробностите за това как ще приложи плана си в действие все още са неясни, съобщават източниците на Ройтерс.

Правителството има намерение да подкрепи отпускането на допълнителни заеми и гаранции за подкрепа на енергийните фирми, като им помогне да се справят с растящите цени, и би могло да вземе под крилото си ключови компании, като рафинерии, посочиха трите неназовани лица.

Попитано от Ройтерс за коментар относно мерките, германското министерство на икономиката цитира изявленията на своя ръководител, вицеканцлерът Роберт Хабек, че страната е положила "интензивни усилия" през последните седмици да намали използването на руска енергия.

Миналия месец Берлин одобри правна промяна, която му позволява да поеме контрола върху енергийните компании като последна инстанция.

Сега се обсъжда как може да използва мярката на практика, като например да поеме контрола над рафинерията PCK, управлявана от руската "Роснефт" в Швед близо до Полша. В тази рафинерия продължава да се обработва по-голямата част от оставащия руски петрол в Германия и тя може да бъде засегнат от петролното ембарго на Европейския съюз.

Германия може да вземе дялове и в други компании, казаха два от източниците на Ройтерс. През 2018 г. страната предприе подобен ход, когато държавната банка за развитие KfW купи 20% от оператора на енергийна мрежа 50Hertz, за да отблъсне оферта от Държавната електромрежова корпорация на Китай.

Окончателният правителствен пакет за извънредни ситуации все още не е финализиран. Едно от лицата, запознати с въпроса, предупреди, че вземането на миноритарни дялове в компаниите и интервенция в рафинерията в Швед остава в процес на обсъждане, но все още не е взето окончателно решение.

Длъжностните лица също така проучват как държавната банка KfW може да облекчи натиска върху ключовите компании, които могат да бъдат засегнати от спиране на руския газ, като ги подкрепи с допълнителни заеми или спешни кредитни линии, които биха могли да използват, ако цените на енергията скочат и предизвикат скъпи искания за марж на техните пазарни позиции.

По-рано тази година KfW помогна на немската енергийна фирма Uniper, газовото подразделение EBKG на EnBW и оператора на електроцентрали с въглища Leag да се справят с нестабилността на енергийните пазари.

Германия също така проучва как би подавала дажби от природен газ при спешни случаи. Немският регулатор обмисля дали да отдаде приоритет на индустрията пред домакинствата, което би било обрат на сегашната политика, при която бизнесът първо ще бъде прекъснат при извънредни ситуации.

Ройтерс напомня, че руският "Газпром" спря износа на газ за Полша и България миналия месец, след като те отказаха да платят в рубли, но Кремъл отхвърли обвиненията на Европейската комисия, че Москва използва доставките на природен газ като изнудване.

Междувременно източниците на Ройтерс са загрижени, че ограничаването на газа може да доведе до рязко покачване на цените, позволявайки на Москва да печели от продажби извън ЕС и по този начин Русия да продължи да финансира войната си в Украйна.

Неназованите служители посочиха, че Германия достига лимита на санкциите, които могат да бъдат наложени на Русия, без да се отключи 'икономическа спирала", като дори тези от управляващата коалиция, които искрено застават за санкциите, са предпазливи относно налагането на ембарго на руския газ.

Берлин също така е повлиян от шефовете на германската индустрия, включително главни изпълнителни директори на най-големите листвани компании и представители на фирми с връзки с Русия, които редовно са се срещали и лобирали пред официални лица да не забраняват газа, каза един от източниците на Ройтерс, запознат с въпроса.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени