Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финландия вече не получава руски газ

| обновено на 21.05.22 в 11:53
Снимка: Ройтерс

Руският монополист “Газпром” официално потвърди спирането на газовите доставки за Финландия заради отказа й да приеме новата схема на плащане в рубли. 

От “Газпром експорт” уточниха, че финландската компания “Gasum” не е заплатила в рубли получените през април количества синьо гориво, което е основанието за спирането на доставките. Съответните суми е трябвало да бъдат преведени до края на деня в петък. 

Финландският газов оператор определи новите изисквания на руската страна като нарушение на действащия договор и обяви, че ще потърси правата си в съда. 

С указ на руския президент от 1 април беше въведена нова схема на плащане за компаниите от неприятелските държави, които се присъединиха към санкциите срещу Русия заради действията ѝ в Украйна. 

Схемата предвижда вносителите на руско синьо гориво да превеждат долари и евро по сметки в руската “Газпромбанк”. Тя да ги конвертира на Московската борса в рубли, които от своя страна да превежда на “Газпром”. 

В края на април България и Полша също се отказаха от новата схема и газовите доставки за тях бяха прекратени.

Захранването със синьо гориво за финландския пазар е пренасочено към балтийския газов конектор, като балансът в енергийната система не е нарушен, предаде Ройтерс. Главният изпълнителен директор на финландската компания "Gasum" Мика Вилянен заяви, че подаването на газ за финландските потребители ще бъде осигурено от други източници през балтийската връзка с Естония. Компанията е започнала арбитражно дело по договора за газови доставки с "Газпром експорт".Газотранспортна компания "Газгрид" е подписала споразумение за наем на плаващ терминал за втечнен природен газ с американска компания. 

По-голямата част от природния газ за Финландия идва от Русия, но общият му дял в енергийния микс на страната е едва 5%.

Междувременно украинският министър на финансите Серхий Марченко настоя страните от Г-7 да наложат пълно петролно и газово ембарго на Русия.  Външните министри от групата вече призоваха за увеличаване на инвестициите в проекти за втечнен природен газ и чиста енергия, за да се намали зависимостта от руските енергийни носители.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна