Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли закрит районният съд в Каварна?

Снимка: Pixabay

Темата за нуждата от реформиране на съдебната карта на България предизвика широка гама от емоции днес в Балчик. Поводът е пилотното предложение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за закриване на Районния съд в Каварна и сливането му с Районния съд в Балчик. 

Кметове на общини и населени места, адвокати, нотариуси, общински съветници, съдии, представител на бизнеса и неправителствени организации изпълниха залата на Народното читалище „Паисий Хилендарски“ в Балчик. Тяхната цел е с аргументирани доводи и реални примери от ежедневието си да се опитат да убедят членовете на съдийската колегия на ВСС, че закриване на съда в Каварна не трябва да има. 

В началото думата взе председателят на Съдийската колегия Даниела Марчева, която направи уточнението, че Висшият съдебен съвет все още не е предприел стъпки по промяна в съдебната карта и окончателно решение тепърва предстои да бъде взето. Сред мотивите за обединяването на двете съдилища тя посочи критиките на Европейската комисия по темата, неравномерната натовареност на съдиите в страната ни, ниската натовареност на съда, както и все по-увеличаващият се бюджет на Районния съд в Каварна, който за 2021 година е бил над 700 000 лв. 

Според Милена Бончева от Районния съд в Каварна обаче при демографската криза, в която е страната ни, подобни действия ще засилят тенденцията на обезлюдяване на определени региони, сред които и общините Шабла и Каварна. Същите притеснения изрази и кметът на община Каварна Елена Балтаджиева. 

Въпреки че Даниела Марчева от съдийската колегия призова изказванията да се опират на факти, а не на емоции, кметът на община Шабла Мариян Жечев не успя да прикрие искрената си тревога от евентуалното закриване на поредна институция в региона. 

Председателят на Районния съд в Каварна Веселина Узунова опроверга голяма част от публикуваните на страницата на Висшия съдебен съвет данни за управлявания от нея съд. Според нея съдиите в Каварна са най-натоварени след тези в Добрич, тя се противопостави и на посочените разстояния от най-отдалечените населени места в община Шабла до Балчик. 

В общественото осъждане онлайн участие взеха и част от народните представители от област Добрич, като Мая Димитрова изрази категоричното им становище срещу подобно предложение съдът в Каварна да преустанови дейността си. 

Това обществено обсъждане е първото, предстоят таква да се проведат и по отношение на промяна на окръжните съдилища в Ямбол, Стара Загора, Хасково и Габрово. Окончателно решение ще бъде взето след вземане под внимание и на всички становища, поставени по време на обществените обсъждания. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна