Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Министерството на здравеопазването разработва Стратегия за детско здравеопазване. Работната група вече е започнала работа по електронните досиета и достъпа да качествена педиатрична помощ. Работата по Стратегията трябва да приключи до края на месец октомври 2022 г.
Предвидени са 57% повече средства за детско и майчино здравеопазване в специализираната извънболнична медицинска помощ за 2022 г., в сравнение с предходната година с Анекса към Националния рамков договор.
За детско и майчино здравеопазване в болничната медицинска помощ за 2022 г., са предвидени с 34% повече средства. Включени са 101 клинични пътеки, за които средствата са в размер на близо 280 млн. лв.
„Оказва се, че по отношение на профилактиката ние сме на едно доста изоставащо място в Европа. Нашите деца са едни от най-рано започващите да употребяват алкохол, да пушат и да употребяват наркотични вещества в цяла Европа. За съжаление, нашите деца пият и много газирани напитки, което пряко се отразява на тяхното здраве“, каза в ефира на Радио София съветникът в Министерството на здравеопазването и педиатър д-р Таня Андреева.
Тя добави, че у нас профилактиката в ранното детство също не е добра. За профилактични прегледи на лица до 18 г. са предвидени над 32 млн. лв., което представлява увеличение средно с 38% спрямо предходната година.
Допълнителни 350 хил. лв. са осигурени за осигуряване на здравни грижи за новородено дете до 14 дни след като е изписано от лечебното заведение.
Част от стратегията включва и изграждането на Национална детска болница.