Дея спорт дебютира със загуба в Европа

Отборът на Дея спорт дебютира със загуба в Европа
Снимка: BGvolleyball.com

Българският волейболен отбор Дея спорт (Бургас) дебютира със загуба в европейските клубни турнири. Момчетата на треньора Венцислав Симеонов отстъпиха като гости на бронзовия медалист в испанската Суперлига Гуагуас (Лас Палмас) с 1:3 (25:23, 28:30, 23:25, 13:25) в първи мач от 1/32-финалите помежду им в третия по сила евротурнир Чалъндж къп, игран тази вечер.
Срещата-реванш между двата тима е следващия четвъртък (20 октомври) от 19,00 часа в зала "Младост" в Бургас. Бургазлии трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. От друга страна испанският тим трябва да спечели само два гейма, за да продължи напред към 1/16-финалите и основната фаза на Чалъндж къп.

Двата отбора започнаха равностойно, след което началният удар и атаката на испанския тим заработиха по-добре (8:5). Родният тим навакса изоставането си (8:8), но воденият от Серхио Камареро тим върна аванса си. В ключовите моменти бургаският тим отново настигна Лас Палмас (18:17), обаче не съумя да направи обрат. Съперникът продължи да тормози Дея, но в крайна сметка успя да направи обрат и да спечели гейма след блокада на Стефан Чавдаров и атака на Валентин Братоев.

Във втората част Дея продължи възходящата си линия (3:1), като запази темпото до средата на гейма (13:11). Впоследствие играта продължи точка за точка, след което момчетата на Венцислав Симеонов поведоха. След 19-та точка ролите се размениха, но в ключовите моменти (23:21) родните представители отново набраха инерция и изравниха (23:23), като запазиха интригата жива. До края драмата бе пълна, борбата бе за всяка топка и всяка точка. Бургазлии спасиха няколко геймбола, но противникът не се даде лесно. В крайна сметка Лас Палмас спечели частта след 30:28.

Третият гейм тръгна равностойно, след което шесткратният шампион на Испания пое инициативата. На няколко пъти българският тим бе на точка от съперника, но той надделя. В решителната четвърта част домакините отново диктуваха положението, като не допуснаха особена съпротива и затвориха мача в своя полза.

По публикацията работи: Георги Димитров