Българска възрожденска икона, представяща Св. Петка /детайл/, рисувана от Никола Образописов - самоковска художествена школа, втората половина на XIX век.
Снимка: Дарина Григорова
Днес православната църква почита света Параскева - Петка Търновска. Живяла е през 11 век. Родителите ѝ били българи. Аскетичният й живот и посмъртните ѝ чудеса са описани във вдъхновено житие и от свети патриарх Евтимий. На нея са посветени много храмове в цялата страна.
На Петковден имен ден имат над 26 000 българи.
Преподобна Параскева е живяла през X-ти-XI-ти век. За нейните родители се знае, че са българи от Равна Тракия, град Епиват, където и досега живеят преселници от Търново. Преподобна Петка Търновска се е посветила в служба на Бога и е помагала на гладни и голи хора, като често им давала дори и дрехите от гърба си. Завършва земния си път в родния Епиват, където тленните ѝ мощи извършват многобройни чудеса. Според един от духовните водачи на България - патриарх Евтимий, който описва земния път на светицата, мощите на Преподобната били открити случайно. През Второто Българско царство са пренесени в Търново от цар Иван Асен Втори и патриарх Василий и положени в изградения специален храм "Света Петка Търновска". След падането на Търново при цар Иван Шишман през 1393-та година, Светите мощи били пренесени в Румъния, а по-късно - в Сърбия. През 1641-ва година мощите са върнати в румънския град Яш, където се намират и сега. На Света Петка предимно се молят жените и децата, на които тя е най-усърдна закрилница.
Почитта към Преподобната Параскева Епиватска, наричана от народа Света Петка Българска, е от времето на Цар Иван Асен Втори:
"Той с вяра, с благоговение пренесъл мощите на светицата в Търново, в своята столица, в новопостроен храм, който носел нейното име и от тогава по нашите земи паметта на светицата се почита. Почита се и сега в целия православен свят, защото чудесата са многобройно, но човек трябва да вярва". Това напомни отец Димитър, който днес ще отслужи литургия за храмовия празник на църквата в романското село Камено поле:
"Когато запалим свещичка и се помолим на Света Петка, въпреки че щом сме живи, ние грешим, поне от малко, ако може, Господ Бог да ни опрости греховете".
Троян отбелязва своя празник с поредица от тържествени събития.
Празничният ден ще започне със Света литургия в църквата "Света Параскева Петка". След службата в Музея на занаятите ще бъде открита изложбата "Музеи и истории за хора с кауза". В 11.30 ч. на площад "Възраждане" тържествено ще бъде издигнато знамето на Троян, а на заседание на Общинския съвет със званието "Почетен гражданин" ще бъде удостоен художникът Енчо Ганковски. С почетен знак "Златен герб" ще бъде наградена д-р Цветомила Дудовска - управител на Белодробната болница в града. В 13.30 ч. пред читалище "Наука" започва Международен фестивал на сиренето. Празничният ден ще завърши с лазерно шоу и пиротехнически спектакъл на централния площад.
Репортаж на Пламен Христов от празника на Троян в предаването ''Хоризонт за вас''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Град Брезник чества своя духовен празник. Света Параскева се смята за покровителка на града и закрилница на местните.
Църковните служби ще започнат в 9.00 часа. Ще бъдат отслужени Света литургия и Празничен водосвет, след което ще бъде раздаден курбан за здраве и благоденствие. По традиция, празникът беше предшестван от редица прояви. Тази година те започнаха в началото на седмицата с представяне на книгата на Димитър Тонин "Брезник и Брезнишко", а вчера бяха открити изложби-живопис на пернишките художници Богомил Благоев и Георги Кьосев и изложба на градско облекло от края на 19-ти до средата на 20-ти век под наслов "Традиция и модерност". Със заповед на кмета Васил Узунов, днешният ден е обявен за неприсъствен в двете училища, детската градина, общинската администрация и общинските структури на територията на общината.
Света литургия и курбан за здраве в църквата "Света Петка" в местността Рупите, изграден преди 28 години по заръка на пророчицата Ванга.
Въпреки дъждовното време стотици вярващи пристигат от сутринта в местността, за да се поклонят пред паметта на Света Петка и да оставят цветя на гроба на пророчицата Ванга, намиращ се в двора на манастирския комплекс. След тържествената Света литургия ще бъде открита нова зала със заветите на Ванга и ще бъдат осветени две скулптури, дарени на комплекса, сподели управителят Серафим Иванов:
"Ще бъде отворена и осветена зала, която Фондация "Ванга" направи, със заветите на Ванга - те са направени, написани. Извадени са от книгите на Жени Костадинова, на Владимир Дайреджиев. След освещаването на залата, имаме освещаване и откриване на две статуи. Едната е за Светлината. Другата е "Прошка". Тези статуи са дарени от дарители и са поставени в района на комплекса".