Европейските лидери приеха заключения, в които настояват Комисията и Съветът на ЕС да проучат възможностите за временен динамичен ценови коридор за сделките с природен газ, както на временна рамка за ограничаване на цената на газа, от който се произвежда ток. Президентът Румен Радев увери, че България ще следи да няма накърняване на нашия интерес при предприемане на тези мерки.
Има силна решимост, която се споделя единодушно, да работим заедно за постигане на три цели - сваляне на цените, гарантиране сигурността на доставките и намаляване на потреблението, каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Има силна решимост, която се споделя единодушно в писмените заключения, да действаме заедно като европейци за постигане на три цели - намаляване на цените, гарантиране сигурността на доставките и да продължим да работим за намаляване на потреблението“.
В заключенията се предвижда доброволно съвместно закупуване на газ между страните-членки, като те ще бъдат задължени да напълнят най-малко 15 на сто от своите национални запаси за следващата зима. По повод индекса за ценообразуване на газа, т.нар. TTF, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза:
„Знаем, че TTF отразява предимно газа по тръби. Тъй като виждаме, че пазарът се пренасочва и в него навлиза все повече втечнен газ, то той вече не отразява истинското положение там. Затова ще развием допълнителен нов индекс, който ще взема предвид по-добре ситуацията с цените на втечнения газ. Междувременно ще създадем и корекционен пазарен механизъм именно, за да ограничим случаите на прекомерно високи цени на газа“.
Комисията ще вземе решение на заседанието си в четвъртък за продължаването и адаптирането на временната рамка за държавната помощ при кризи, приета по време на пандемията. В помощ на уязвимите домакинства и малките и средни предприятия ще бъдат предоставени до 40 млрд. евро от средствата, които все още са налични от предишния 7-годишен бюджетен период на ЕС.
Президентът Румен Радев уточни, че става дума за решения на най-общо политическо ниво и добави:
"Ще има следващ съвет на министрите на енергетиката на държавите-членки, където вече ще се отива на конкретики и на детайли, но най-важното от всичко е, че ако дадена държава-членка се чувства застрашена, че по някакъв начин това ще накърни нейните интереси, ще се върне темата отново в Съвета".
Държавният глава увери, че страната ни ще следи да не стане така, че тя да пренасочва средства към по-богати страни:
"При всички тези мерки, които се вземат България следи, защото те ще стават все по-сложни да не допуснем по никакъв начин накърняване на нашия интерес, да не допуснем да стане така, че България да трансферира средства към някоя държава с по-големи финансови възможности. И още нещо - в тази дълбока криза служебното правителство категорично няма да вдига темата и няма да работи за това българските граждани, битовите потребители, да отидат на свободни пазар, касаещо ел.енергията. И се надявам следващото редовно правителство да не го прави".
Заседанието на лидерите продължава и в момента.