От Министерството на външните работи реагираха остро срещу идеите на партии в Република Северна Македония за закон, който да забранява българските сдружения в югозападната ни съседка. От ведомството коментираха, че това безсмислено забавяне на гарантирането на правата българите там не е пътят на Скопие към евроинеграция.
От външното ни министерство наблюдават с недоумение как югозападната ни съседка започва поредна кампания срещу българските организации, която застрашава основни права на българите в РСМ, като правото им за сдружаване, събрания и свобода на словото. Зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев напомни на властите в Скопие.
"Крайно неприемливо е използването на ратиф , вкл. законодателни инициативи, който безпринципно експлоатира теми, свързани с фашизъм, антисемитизъм и тероризъм с цел ограничаване на основни права и ...добросъседски отношения. Отхвърляме категорично опитите да се наложи селективни едностранни исторически интерпретации за преодоляването на въпросните исторически противоречия. Има създадена специална комисия с международни договори, и нейната дейност не може да бъде заменена от каквато и да е новосъздадена структура".
България не може да подкрепи никоя стъпка от евроинтеграцията на Скопие, ако правата на българите в Югозападната ни съседка не са гарантирани.
"Първоначалният анализ сочи, че последните законодателни промени в Скопие са в разрез с това условие, от което биха спечелили само трети, враждебни към ЕС фактори".
Ръководството на МВнР води диалог с представителите на Професионалното обединение на държавните служители от дипломатическата служба, които тази седмица започнаха символична стачка заради ниски заплати. Заместник-министър Костадин Коджабашев уточни:
"Ръководството на министерството работи и води диалог с представители на синдиката; опитва се и в рамките на финансовите възможности на държавата да разреши тези проблеми. В проектобюджета на Външно министерство за 2023 г. се предвиждат определени увеличения, които се надяваме да бъдат приети".