Снимка: Прессекретариат на президента
Президентите на България и на Молдова Румен Радев и Мая Санду се включиха в тържественото отбелязване на Деня на бесарабските българи - 29 октомври, в Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак".
Държавният глава подчерта, че е важно област Тараклия да остане самостоятелна административна единица, което среща разбиране в държавното ръководство. Радев очаква да се намери решение и за бъдещето на университета, който е духовен център и символ на идентичност сред българската общност в Молдова.
Румен Радев подчерта, че това е важно не само, за да се пази връзката с историческата родина, но и бесарабските българи имат право на свои университети и училища: "Вярвам, че ще продължавате да поддържате жива връзката с вашата историческа родина. Искам да ви уверя, че за нея вие не сте чужденци. Напротив. Вие сте носители на най-чистата, романтична, силна представа за любов към българското".
Има разбиране от властите в Молдова, че област Тараклия трябва да остане самостоятелна административна единица, обяви президентът Румен Радев от Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак".
Пред българските медии Румен Радев даде гаранции, че компактно населената с бесарабски българи област Тараклия ще остане самостоятелна: "Изключително важно е, за да може тази наша общност да упражнява своите права. И мога да ви уверя, че имаме пълното разбиране, че при предстоящата административно-териториална реформа ще бъдат отчетени тези наши желания".
От думите на държавния ни глава стана ясно, че няма да има сливане на Тараклийския държавен университет с друго учебно заведение и това е постигнато при разговорите му с Мая Санду преди месеци, когато такива намерения бяха обявявани. Но самият университет не се намира в най-добро състояние:
"Затова е важно и лично дойде тук и президентът Мая Санду, която е наясно с много от въпросите - да обсъдим как по най-добрия начин двете държави да се ангажираме така, че да има ясен оздравителен план. И финансирането, и неговият самостоятелен юридически статут – това е изключително важно и тук наистина ние отстояваме своите позиции. Има разбирането, защото само преди два месеца имаше друг план - той да изгуби своята юридическа самостоятелност, но това беше отстояно", каза президентът.
Заместник-ректорът на университета Васил Кондов подчерта, че сега студентите са 200, били са много повече, но войната в Украйна променя нещата: "В нашия университет учат студенти и от най-южното селище на Молдова, и от столицата. А имаме и студенти от съседна Румъния и от България, не са много, но ги имаме. От Украйна, за съжаление, особено момчетата сега не им разрешават, знаете защо".
Това, от което има нужда в момента университетът в Тараклия, е още финансиране заради инфлацията, която прави трудна издръжката на висшето училище.
, за да научите най-важното от деня!