Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски професор, разработващ методи за предотвратяване на стареенето, става „Доктор хонорис кауза“ на МУ-София

Снимка: Сайт на МУ-София

Медицинският университет в София ще удостои  с почетното звание "Доктор хонорис кауза" американския професор Брайън Кенеди от Националния университет на Сингапур, който разработва иновативни методи срещу стареенето. 

Церемонията ще се състои на 2 ноември от 13 часа в Аула "Максима" на УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков", съобщиха от висшето училище. 

Професор Кенеди е пионер в разбирането на биологията на стареенето и дълголетието, превръщането на изследователските открития в нови начини за забавяне, предотвратяване и лечение на човешкото стареене и свързаните с него заболявания.

От няколко години МУ – София, съвместно с БАН, подготвя проект за изграждане на модерен антиейдж център, съобщават от университета. Партньорството с проф. Брайън Кенеди ще задълбочи научните изследвания в университета по темата за дълголетието.

В деня на церемонията ще бъде подписан меморандум между МУ – София и Националния университет на Сингапур за съвместна научноизследователска дейност ги обмен на опит в областта на геронтологията и продължителността на живота.

Академичното слово на проф. Брайън Кенеди ще бъде на тема: „Медицина за дълголетие – от грижа за болни към грижа за здрави“.

Д-р Брайън Кенеди е автор на над 170 статии по темата за човешкото стареене. Към момента е почетен професор по биохимия и физиология в най-реномирания институт в цяла Азия – Yong Loo Lin School of Medicine към Националния университет в Сингапур. Директор е на Центъра за здравословно дълголетие към Националната университетска здравна система, оглавява Програмата за транслационни изследвания за здравословно дълголетие и Азиатския център за репродуктивно дълголетие и равенство.

Изследванията, посветени на предотвратяване на процесите на стареене, които се провеждат в университета в Сингапур се стремят да докажат, че интервенциите за дълголетие могат да бъдат успешно използвани за удължаване на продължителността на живота и здравето, без тежки заболявания и с висока степен на функционалност.

От 2010 г. до 2016 г. проф. Кенеди е президент и главен изпълнителен директор на института „BUCK“ в Съединените щати – независим биомедицински изследователски институт, който изследва стареенето и свързаните с възрастта заболявания. Той е хоноруван преподавател в катедрата по биохимия във Вашингтонския университет и съдейства активно в редица биотехнологични компании. Д-р Кенеди е бил гост-професор в Института за изследване на стареенето към Медицинския колеж в Гуангдонг от 2009 до 2014 г. Докторската си степен защитава в лабораторията на Леонард Гуаренте в Масачузетския технологичен институт, където публикува първата си статия, свързваща сиртуините със стареенето.

Официалната церемония ще се състои на 02 ноември 2022г.,от 13:00ч. в Аула „Максима“ на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, на бул. „Пенчо Славейков“ №52А.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна