Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво предвижда Европейският законодателен акт за свободата на медиите?

Снимка: Мария Костова

Защита на редакционната независимост от политическа намеса, публична действителна собственост на медиите, прозрачна държавна реклама и стабилно финансиране на обществените медии са част от мерките, залегнали в проекта на нов Европейски законодателен акт за свободата на медиите. Документът беше представен на дискусия, организирана от Бюрото на Европейския парламент в България и списание "Ентърпрайз".

Пресаташето на Представителството на Европейската комисия в България Никола Миладинов подчерта, че за първи път изрично в европейски закон се записва, че правителство или други държавни органи нямат право да се намесват по какъвто и да било начин в редакционните решения:

"Потърпевшите медии, това е ключово, и журналисти ще могат да съдят властите, ако те нарушат този европейски закон".

От всяка държава-членка на Европейския съюз се изисква в националните си закони да гарантират открита, недискриминационна процедура за назначаване и уволняване на ръководителите и членовете на Управителния съвет на обществените медии. Създава се Европейски съвет за медийни услуги:

"Това няма да бъде европейско министерство на истината, нито европейски жандарм за контрол над медийния сектор. Съветът заменя и ще е правоприемник на групата на европейските регулатори за аудио-визуални медийни услуги ЕРГА, в която сега участва и българският Съвет за електронни медии".

Евродепутатът Елена Йончева изрази увереност "най-късно до края на следващата година да бъде постигнато съгласие по разпоредбите на регламента актът да влезе в сила съвсем скоро".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна