Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсва регистър на пълнолетните пациенти със сърдечни малформации

Снимка: FB/ Bulgarian Society of Cardiology

Между 500 и 700 деца у нас се раждат със сърдечни малформации всяка година, а след навършване на 18 години не е ясно колко от тях проследяват състоянието си. Липсва регистър на пълнолетните пациенти с вродени малформации. Тези проблеми поставиха днес от Дружеството на кардиолозите в България и предложиха решения. 

Заради липсата на регистър на хората с вродени сърдечни малформации, само се предполага, че пълнолетните наброяват около 20 хиляди, обясни проф. Анна Кънева, началник на клиниката по Детска кардиология в Националната кардиологична болница:

"Това, което знаем, e, че голяма част от тези пациенти са загубени от проследяване. Подозираме, че при част от тях качеството на живот е влошено. И знаем за случаи, които са завършили фатално".

Нужно е засилване на връзката между кардиолозите, които проследяват деца с такива заболявания и специалистите, които ги поемат след пълнолетие, посочи доц. Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите:

"Може би трябва да се създаде възможност за продължаващо медицинско обучение, така че кардиолозите за възрастни да бъдат по-запознати. Някои от тях да имат допълнителна професионална способност да наблюдават тези пациенти и да се грижат за тях и това да бъде ясно разписано в програмите за обучение".

От дружеството смятат, че трябва да има поне още един референтен център, освен този в София, който да поема най-тежките случаи на пациенти със сърдечни малформации. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна